Aktualności,  Porady architektów

Wiatrołap w domu – rozwiązanie, które zatrzyma ciepło na dłużej!

Wiatrołap powszechnie nazywany jest przedsionkiem lub sienią. Kojarzy się zwykle ze starym budownictwem i dla wielu osób jest synonimem stylu rustykalnego. Niemniej ogromna liczba nowoczesnych projektów domów nie rezygnuje z wiatrołapu m.in. ze względu na jego praktyczność. Jego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza domu przed wilgocią, wiatrem oraz zimnem, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Poniżej postaramy się przekonać do tego typu pomieszczenia i odkryć jego dodatkowe zastosowania.

 

Zatrzymywanie ciepła dzięki przedsionkowi w domu

Nadrzędną cechą wiatrołapu jest zatrzymywanie w domu ciepła i niwelowanie strat, które mogą nastąpić w np. wyniku częstego wchodzenia i wychodzenia z domu. Ponadto, pomieszczenie to chroni wnętrze domu przed zimnym powietrzem i wilgocią z zewnątrz. Co więcej, wiatrołap to miejsce, gdzie pozostawiamy odzież wyjściową, często przemoczoną bądź wyziębioną, a także obuwie. Doskonałym pomysłem na wzmocnienie pożądanego działania wiatrołapu jest zamontowanie w nim ogrzewania, które ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury. Pominięcie tego pomieszczenia w projekcie domu może oznaczać często duże i nieopłacalne straty cieplne nie tylko dla pomieszczeń z nim sąsiadujących, ale i całego domu.

 

Wiatrołap jako przestrzeń funkcjonalna

Do lamusa odeszły niewielkie i ciasne wiatrołapy, w których człowiek nie mógł zdjąć butów, nie wspierając się o ściany. Obecnie im większy wiatrołap, tym łatwiej go urządzić i tym większą powierzchnię użytkową zyskuje nasz dom. Jest tak dzięki temu, iż przedsionek może stanowić przestrzeń funkcjonalną i być np. garderobą na odzież wierzchnią. Wiatrołap nie jest skrępowany żadnymi normami budowlanymi ani przepisami, może mieć zarówno trzy metry kwadratowe, jak i sześć czy osiem. Wszystko uzależnione jest jedynie od portfela i wyobraźni mieszkańców. Niemniej, im bardziej obszerna powierzchnia, tym większe daje ona możliwości na zagospodarowanie szafkami, półkami na buty, lustrami. Ciekawym pomysłem jest np. wiatrołap pełniący funkcję buforową między drzwiami wejściowymi, a drzwiami do kotłowni czy garażu. Będzie on dodatkową barierą chroniącą przed zanieczyszczeniami oraz hałasem. Co więcej, wiatrołap może pełnić funkcję pomieszczenia przejściowego, np. poczekalni dla gości, gdy w domu prowadzi się działalność usługową. Ponadto, wiatrołap można wykorzystać do przechowywania roweru bądź wózka dziecięcego.

 

Skuteczna ochrona na zewnątrz

Najlepszym usytuowaniem wiatrołapu jest umieszczenie go z dala od strony „nawietrznej” – w Polsce większość wiatrów wieje z zachodu, więc wykluczyć należy elewację zachodnią. Jego skuteczność zwiększyć może ganek bądź niewielkie zadaszenie, które zapewni dodatkową ochronę przed deszczem i wiatrem. Drzwi wyjściowe powinny być otwierane na zewnątrz, co zmniejszy straty ciepła i zwiększy przestrzeń wewnątrz – skrzydło drzwi nie zablokuje dostępu do szafek i wieszaków. Dobrze i funkcjonalnie urządzone wnętrze wiatrołapu pozwoli na szybkie oraz bezproblemowe przyjmowanie listonosza, kuriera bądź innych osób, które niekoniecznie muszą wchodzić do naszego domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »