Porady architektów

Wiatrołap w domu – rozwiązanie, które zatrzyma ciepło na dłużej!

Wiatrołap powszechnie nazywany jest przedsionkiem lub sienią. Kojarzy się zwykle ze starym budownictwem i dla wielu osób jest synonimem stylu rustykalnego. Niemniej ogromna liczba nowoczesnych projektów domów nie rezygnuje z wiatrołapu m.in. ze względu na jego praktyczność. Jego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza domu przed wilgocią, wiatrem oraz zimnem, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Poniżej postaramy się przekonać do tego typu pomieszczenia i odkryć jego dodatkowe zastosowania.

 

Zatrzymywanie ciepła dzięki przedsionkowi w domu

Nadrzędną cechą wiatrołapu jest zatrzymywanie w domu ciepła i niwelowanie strat, które mogą nastąpić w np. wyniku częstego wchodzenia i wychodzenia z domu. Ponadto, pomieszczenie to chroni wnętrze domu przed zimnym powietrzem i wilgocią z zewnątrz. Co więcej, wiatrołap to miejsce, gdzie pozostawiamy odzież wyjściową, często przemoczoną bądź wyziębioną, a także obuwie. Doskonałym pomysłem na wzmocnienie pożądanego działania wiatrołapu jest zamontowanie w nim ogrzewania, które ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury. Pominięcie tego pomieszczenia w projekcie domu może oznaczać często duże i nieopłacalne straty cieplne nie tylko dla pomieszczeń z nim sąsiadujących, ale i całego domu.

 

Wiatrołap jako przestrzeń funkcjonalna

Do lamusa odeszły niewielkie i ciasne wiatrołapy, w których człowiek nie mógł zdjąć butów, nie wspierając się o ściany. Obecnie im większy wiatrołap, tym łatwiej go urządzić i tym większą powierzchnię użytkową zyskuje nasz dom. Jest tak dzięki temu, iż przedsionek może stanowić przestrzeń funkcjonalną i być np. garderobą na odzież wierzchnią. Wiatrołap nie jest skrępowany żadnymi normami budowlanymi ani przepisami, może mieć zarówno trzy metry kwadratowe, jak i sześć czy osiem. Wszystko uzależnione jest jedynie od portfela i wyobraźni mieszkańców. Niemniej, im bardziej obszerna powierzchnia, tym większe daje ona możliwości na zagospodarowanie szafkami, półkami na buty, lustrami. Ciekawym pomysłem jest np. wiatrołap pełniący funkcję buforową między drzwiami wejściowymi, a drzwiami do kotłowni czy garażu. Będzie on dodatkową barierą chroniącą przed zanieczyszczeniami oraz hałasem. Co więcej, wiatrołap może pełnić funkcję pomieszczenia przejściowego, np. poczekalni dla gości, gdy w domu prowadzi się działalność usługową. Ponadto, wiatrołap można wykorzystać do przechowywania roweru bądź wózka dziecięcego.

 

Skuteczna ochrona na zewnątrz

Najlepszym usytuowaniem wiatrołapu jest umieszczenie go z dala od strony „nawietrznej” – w Polsce większość wiatrów wieje z zachodu, więc wykluczyć należy elewację zachodnią. Jego skuteczność zwiększyć może ganek bądź niewielkie zadaszenie, które zapewni dodatkową ochronę przed deszczem i wiatrem. Drzwi wyjściowe powinny być otwierane na zewnątrz, co zmniejszy straty ciepła i zwiększy przestrzeń wewnątrz – skrzydło drzwi nie zablokuje dostępu do szafek i wieszaków. Dobrze i funkcjonalnie urządzone wnętrze wiatrołapu pozwoli na szybkie oraz bezproblemowe przyjmowanie listonosza, kuriera bądź innych osób, które niekoniecznie muszą wchodzić do naszego domu.

 

1 komentarz

  • Paweł-ALLPROJEKT

    Stosowanie wiatrołapu nie jest modą lecz wymogiem warunków technicznych $63.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »