Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Co to jest patio? Patio vs taras

Myśląc o własnym domu, jakie jego aspekty bierzesz pod uwagę? Zastanawiasz się czy wybrać ten z patio czy zdecydowanie lepszy będzie taras? Czym one w zasadzie różnią się od siebie?

Podczas wyboru odpowiedniego domu bądź mieszkania bierzemy pod uwagę takie elementy, jak ogródek, taras czy patio. Które z nich będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i czym w zasadzie różnią się od siebie te dwa elementy?

Patio – co to?

Słowo to z języka hiszpańskiego oznacza dziedziniec wewnątrz kamienicy bądź domu. Na podłodze najczęściej znajdziemy płytki bądź kamienie. Charakterystycznym elementem patio są liczne rośliny w doniczkach. Patio ma na celu zapewnić przyjemną strefę relaksu, rozrywki. Stanowić będzie idealne miejsce spotkań. Patio ma tę ważną cechę, że zawsze znajduje się na gruncie. Nie zawsze jednak jest elementem wnętrza budynku.

Patio kontra Taras

Taras i patio stanowią idealne przestrzenie wypoczynkowe, które są inspiracją dla wielu architektów wnętrz. Należy jednak pamiętać, że nie jest dokładnie to samo. Główna różnica polega na lokalizacji. Patio musi przylegać do budynku z jednej strony, ale jednocześnie nie jest do niego na stałe przytwierdzone. W odróżnieniu do tarasu, który z kolei stanowi integralną część domu i jest zespolony z elementami konstrukcyjnymi. Co ciekawe, taras może być wykonany nawet na wyższych piętrach domu, musi zatem być otoczony balustradą.

Projekt domu Amarylis 5

Projektowanie z domu z patio

Projektowanie domu z patio może być ekscytującym i kreatywnym zadaniem, ponieważ miejsce to może stać się sercem domu, zapewniającym przestrzeń do relaksu, zabawy i integracji z otaczającym środowiskiem. Kluczowym punktem jest wybór odpowiedniego miejsca. Upewnij się, że patio będzie otrzymywać odpowiednią ilość światła słonecznego i będzie chronione przed wiatrem, jeśli to konieczne. Zastanów się nad głównym przeznaczeniem miejsca. Czy będzie to przestrzeń do grillowania i jedzenia na świeżym powietrzu czy może stanowić będzie ono miejsce do odpoczynku i relaksu. Możesz również rozważyć dodanie elementów, takich jak ognisko, fontanna lub miejsce do uprawy roślinności.

Domy z patio w środku: Koncepcje i inspiracje

Jeśli cenisz sobie duże przestrzenie, zastanów się nad zastosowaniem szklanych ścian. Dla zwolenniczek zieleni mamy świetne rozwiązanie. Takie przestrzenie pozwalają na zainicjowanie dużego ogrodu z roślinnością. Pozwolić możesz sobie nawet na fontannę lub mały staw. Zaprojektuj je w taki sposób, aby  stanowiło centralny punkt domu. Dzięki temu zapewnisz naturalne oświetlenie i wprowadzisz atmosferę świeżości. Ciekawym pomysłem jest stworzenie patio otwartego na niebo, które umożliwia wejście światła słonecznego i powietrza do głębi domu. To może być idealne miejsce do sadzenia roślin, relaksu, czy nawet organizowania przyjęć.

Patio ogrodowe: Łącząc naturę z wygodą

Czy natura i wygoda mogą iść ze sobą w parze? Jak najbardziej! Lubisz rośliny doniczkowe? Będą one stanowiły nietuzinkowa ozdobę. Zastanów się nad kwiatami, pnączami i krzewami. Nie tylko dodadzą uroku przestrzeni, ale także stworzą atmosferę spokoju i relaksu. Jeśli jesteś typem ogrodnika – zasiej zioła lub warzywa. Wówczas będziesz miała świeże nowalijki na wyciągnięcie ręki. Co myślisz o naturalnych materiałach? Warto zainteresować się takimi surowcami, jak: drewno, kamień, rattan czy wiklina. Świetnie nadają się do wykończenia mebli, podłóg i dekoracji na patio. Te materiały nadadzą przestrzeni rustykalny lub eklektyczny charakter i pozwolą na stworzenie harmonijnego połączenia z otaczającą przyrodą. Pamiętaj, że meble powinny być nie tylko stylowe i pasować do wnętrza, mają być przede wszystkim wygodne. Jeśli mówimy już o komfortowym spędzaniu wspólnego czasu – zastanów się nad postawieniem sofy, fotela, leżaka, bujanego krzesła albo po prostu- zawieszenia hamaka. W takim doborowym towarzystwie spędzisz czas z przyjaciółki bądź poczytasz ulubioną książkę. Nie zapomnij o oświetleniu, które jest kluczowe nie tylko w zakresie tworzenia przyjemnej atmosfery, ale przede wszystkim stanowi funkcjonalny element wyposażenia. Ciekawym pomysłem będzie użycie latarek, lampa ogrodowych bądź po prostu świec. Nie zapomnij o ochronie przed słońcem i deszczem. Zainstaluj markizy, parasole ogrodowe lub altany. Dzięki temu żadna pogoda nie przeszkodzi Ci w korzystaniu z patio.

Projekt domu Cytrus 5

Zalety i wady patio w domu

Dlaczego warto zainwestować w patio? Dzięki niemu zyskasz dodatkową przestrzeń na relaks i spotkania towarzyskie. Taka przestrzeń możesz sprytnie połączyć z wnętrzem domu. W tym celu zainstaluj duże drzwi przesuwne lub okna. Jak wszystko, również posiadanie patio ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim projektowanie i budowa takiego miejsca może być kosztowne, szczególnie jeśli wymaga ono specjalistycznych materiałów lub wykończenia. Musi również zdawać sobie sprawę z tego, że patio jest taką częścią domu, która wymaga regularnej konserwacji, w tym czyszczenia, malowania, impregnacji, cięcia roślinności itp. Pamiętaj o tym nie tylko w kontekście kosztów, ale również konieczności poświęcania wolnego czasu.

Wybór między patio a tarasem: Co jest najlepsze dla Ciebie?

Wybór tak naprawdę zawsze podyktowany będzie indywidualnymi preferencjami.  Jeśli bierzesz pod uwagę, budowanie patio, zastanów, jaki styl życie prowadzisz. Jak wygląda Twoje codzienne życie. Jak spędzasz czas w weekendy, podczas urlopu? Co oznacza dla Ciebie spędzanie wolnego czasu? Jeśli cenisz sobie spotkania na świeżym powietrzu, jesteś towarzyska i organizujesz grille, to warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Nierzadko w grę wchodzi po prostu estetyka i styl domu. Zakłada się, że patio będzie pasowało do bardziej otoczenia bogate w zieleń i naturę. Z kolei taras odnajdzie się w nowoczesnych i minimalistycznych projektach. Pod uwagę weź również koszty budowy i konserwacji. Pamiętaj, że taras zazwyczaj wymaga solidnej konstrukcji. Natomiast patio jest nieco mniej wymagająco, ponieważ może być zbudowane na poziomie gruntu.

Projekt domu Wakacyjny 2

Wybór między patio a tarasem zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia, warunków klimatycznych i estetyki. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest uwzględnienie wszystkich tych czynników przed podjęciem decyzji. Szukasz projektu domu z tarasem lub patio? Sprawdź na stronie www.domywstylu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »