Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Podłoga w domu – jaki materiał wybrać?

Podłoga w naszym domu to esencja aranżacji. Posiada największą, odkrytą powierzchnię oraz stanowi szlak komunikacyjny, którym podążają po całym domu mieszkańcy, jak i goście. Do pokrycia podłogi możemy wybrać ogrom materiałów, których wybór uzależniony będzie jedynie od naszego gustu i potrzeb. Oto kilka propozycji na materiał podłogowy w domu.

 

Płytki podłogowe

Rozwiązanie stosowane przeważnie w łazienkach i kuchniach ze względu na łatwość zmywania i odporność na działanie wysokiej temperatury oraz wody. Niemniej to materiał ogromnie niedoceniany w salonach, jadalniach czy pokojach. Obecnie na rynku istnieją rodzaje płytek wysoce odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie musimy bać się, iż podłoga ulegnie szybkiemu zniszczeniu.

Wizualizacja wnętrza Projektu domu Aster

Jeśli jednak materiał ten nie pasuje do naszego stylu aranżacyjnego, np. ze względu na surowy charakter, możemy zdecydować się na płytki terakotowe imitujące drewno. Podłoga w takim stylu dedykowana jest zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych, gdzie jako ekologiczny akcent przełamie dominantę betonu, szkła i metalu. Ponadto, płytki podłogowe mają wspaniałe przewodnictwo cieplne, przez co są najlepszym materiałem nadającym się do zainstalowania ogrzewania podłogowego.

Wizualizacja wnętrza Projektu domu Zośka 3

 

Podłoga drewniana

Przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji drewno jest w stanie służyć nam wiele lat, pozostając odporne na zniszczenia, wgniecenia i zadrapania. Jest nie tylko solidne, ale również wizualnie atrakcyjne dla oka – jego naturalna forma i barwa ocieplają wnętrze. Drewno może być stosowane w ramach parkietu, paneli lub desek. W każdej z tych wariacji jesteśmy w stanie dociąć lub przyciąć materiał na wymiar, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami.

Wizualizacja wnętrza Projektu domu Aksamit 3

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, iż drewno to uniwersalny, choć niezbyt tani materiał podłogowy. Cena uzależniona jest przeważnie od gatunku drewna i sposobu, w jaki chcemy stworzyć podłogę. Najdroższe, ale również najlepsze, będą deski z drewna o wysokich parametrach fizycznych, m.in. bukowe czy dębowe. Warto również zaznaczyć, iż materiał ten nie jest łatwy w utrzymaniu ze względu na okresowy obowiązek jego konserwacji oraz pielęgnacji.

Wizualizacja wnętrza Projektu domu Kiwi 2

 

Bezspoinowe materiały

Szczególnie ciekawym pomysłem na podłogę w domu są wszelkiej maści materiały bezsposinowe, np. tworzywa sztuczne czy żywice. Ich ogromną zaletą jest fakt, że podłoga w takim przypadku ma charakter jednolitej tafli. Pozbawiona przerw dylatacyjnych oraz wykończeń przy ścianach wygląda o wiele estetyczniej i łatwiejsza jest w konserwacji, jak i pielęgnacji. Docelowo bezspoinowe podłogi stosowane były w biurach i halach produkcyjnych, lecz obecnie, ze względu na potencjał ich właściwości oraz estetyczny wygląd, wykorzystywane są coraz częściej w domach. Ogromną zaletą podłóg bezspoinowych, zwłaszcza żywicznych, jest elastyczność materiału, która zapobiega jego pęknięciom i mechanicznym uszkodzeniom. Ponadto, większość materiałów wykorzystywanych do tego typu podłóg może być zakonserwowana w taki sposób, aby nie blaknąć po dłuższej ekspozycji na promienie UV.

 

1 komentarz

  • wodnik55

    A gdzie opis wad i zalet popularnych podłóg z paneli drewnopodobnych czy paneli winylowych tak ostatnio modnych i polecanych. Zawężenie wyboru materiału podłóg do ceramiki i drewna naturalnego kłóci się z tematem artykułu cyt „Podłoga w domu – jaki materiał wybrać? „.

    wodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »