Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Domy energooszczędne – 3 wskazówki podczas wybierania projektu domu

Energooszczędne domy to przyszłość światowego budownictwa. Niskie zużycie energii i pozbawienie budynku strat cieplnych to nie tylko remedium na zmiany klimatyczne i pogarszającą się jakość powietrza, ale również oszczędność dla mieszkańców. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając projekt energooszczędnego domu.

 

Kształt domu – prosta bryła 

Im mniejszy ma być wybudowany dom, tym straty ciepła zostaną zminimalizowane. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na niewielką powierzchnię mieszkalną czy wręcz nawet tego nie chce. Dlatego o wiele lepiej skupić się na kształcie domu. Najbardziej optymalne pod względem ograniczenia utraty ciepła są zwarte bryły, np. sześciany. Proste kształty pozbawione są dużych ilości narożników i załamań, które w kontekście powierzchni powodują najwięcej strat energii cieplnej. Ponadto, domy parterowe ze względu na dużą powierzchnię dachu są najmniej efektywne w kwestii energooszczędności. O wiele lepszym rozwiązaniem jest projekt domu piętrowego z poddaszem. W takim przypadku ucieczka ciepła z budynku nie jest aż tak odczuwalna, gdyż niweluje ją dodatkowe pomieszczenie – poddasze, a także fakt cyrkulacji powietrza w domu.

Projekt domu Daktyl

 

Materiały budowlane

Aktualnie na rynku jest dość szeroki wybór materiałów energooszczędnych. Od bala, przez ceramikę, aż po beton komórkowy. Ważne jednak, aby materiał tworzący ściany był przynajmniej dwuwarstwowy. Rozbicie ściany, czyli bariery chroniącej nas przed czynnikami zewnętrznymi, na poszczególne warstwy pomaga w odpowiedniej termoizolacji budynku. Za standard przyjmuje się ocieplenie muru warstwą o szerokości od 15 do nawet 20 cm wełny mineralnej lub styropianu.

Projekt domu Imbir 6

 

Wydajny system ciepłowniczy

Gdy już zadbaliśmy o odpowiednie zabezpieczenie termoizolacyjne budynku, pora na system grzewczy. Obecnie wymogiem jest system ciepłowniczy proekologiczny, czyli niskoemisyjny i najlepiej oparty na odnawialnych źródłach energii. Wiele osób, pomimo możliwości pokrycia części kosztów z dotacji unijnych np. na panele słoneczne czy pompy ciepła, nadal nie decyduje się na tego typu rozwiązania. To nie tylko kwestia finansowa, gdyż wiele ekologicznych metod nie jest w pełni wydajnych i należy do nich dopłacać, lecz również kultury grzewczej i przyzwyczajeń. Gdy nie chcemy zastosować rozwiązań opartych o energię odnawialną, będziemy musieli zaopatrzyć się w kocioł grzewczy co najmniej piątej kategorii. Są to najczęściej kotły z podajnikiem na ekogroszek lub pelet. Bezobsługowość niweluje niepotrzebne wahania temperatury, a paliwo spalane w tego typu kotłach jest niskoemisyjne, więc nie powoduje znacznych zanieczyszczeń powietrza i jest obecnie najtańsze na rynku.

Projekt domu Decyma 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »