Porady architektów

Monitoring domu – za i przeciw

Monitoring to jeden z najważniejszych elementów zwiększających poziom bezpieczeństwa danej nieruchomości. Inwestycja w tego typu zabezpieczenie przed niszczeniem mienia oraz włamaniem musi być jednak podjęta odpowiedzialnie i współmiernie do istniejącego ryzyka. Z racji, że monitoring nie jest tani, powinniśmy dokonać racjonalnego wyboru. Niniejszy artykuł pozwoli zapoznać się z plusami i minusami takiej inwestycji.

 

Monitoring domu – dlaczego warto się zdecydować?

Monitoring to najlepsze źródło informacji o tym, co dzieje się na naszej posesji oraz w samym domu. Instalacja takiego systemu sprawdzi się szczególnie dobrze przy dużych projektach domów. Monitoring dedykowany jest jednak przede wszystkim dla osób majętnych, przechowujących w domu cenne rzeczy oraz osób mieszkających z dala od siedzib ludzkich. Liczne kamery same w sobie odstraszają przed potencjalnymi złodziejami oraz wandalami. Sprawdza się to znakomicie w miejscach oddalonych od dróg i większych skupisk ludzkich. Nowoczesne systemy monitoringu są na tyle zaawansowane, iż obsługę ich możemy prowadzić nawet z poziomu telefonu bądź innych urządzeń mobilnych. Dzięki temu obserwację naszego domu możemy prowadzić podczas wakacji bądź wyjazdów służbowych. Co więcej, system monitoringu można połączyć m.in. z systemem alarmowania, dzięki czemu będziemy mogli reagować w sposób czynny na wszelkiego typu zagrożenia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku niebezpieczeństw niezwiązanych z działalnością człowieka, lecz wpływem np. sił przyrody. Obecne systemy monitoringu są dostosowane tak, aby były jak najprostsze w obsłudze. Dlatego nawet przechowywanie czy udostępnianie z nich materiału odbywa się w oparciu o czynności znane każdemu użytkownikowi komputera.

 

Monitoring domu – wady

Monitoring, jak każdy zaawansowany technicznie system, wymaga sporych nakładów finansowych. Dotyczą one nie tylko samej instalacji, ale również okresowych przeglądów, ewentualnych napraw bądź zmian sprzętu. Największe koszty związane mogą być m.in. ze zmianą kamer na wydajniejszy model. Warto więc przed samym zakupem monitoringu zrobić rekonesans na rynku pod kątem interesujących nas parametrów kamer. Szczególnie ważna powinna być jakość nagrań i możliwość przechowywania dużych ilości materiału nagranego. Co więcej, system monitoringu w dużej mierze oparty jest na obserwacji i jeśli nie jest zintegrowany z innymi systemami, to tylko na niej poprzestaje. Oznacza to, iż jest to środek zabezpieczający doraźny, gdyż nie mamy większego wpływu na sytuację, która ma miejsce i nie jesteśmy w stanie aktywnie przeciwdziałać np. włamaniu. Efektywność monitoringu spada wraz ze wzrostem powierzchni, na jakiej ma działać. Dlatego im posesja oraz dom są większe, tym trudniej jest utrzymać w nich jednakowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Samo zaś istnienie w naszym domu monitoringu może znacznie obciążać sieć internetową, jak i elektryczną. Przy braku odpowiedniego zaplecza technicznego, jakim jest m.in. sprawny i szybki Internet, możemy nie być w stanie w optymalny sposób korzystać z monitoringu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »