Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Co wyróżnia projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły?

Nowoczesne stodoły to współczesne projekty domów, które swoim kształtem i stylem wykończenia nawiązują do zabudowy gospodarczej. Charakteryzują się przede wszystkim prostą bryłą na rzucie prostokąta, przykrytą dwuspadowym, często bezokapowym dachem. Ich ogromna popularność na przestrzeni ostatnich lat wynika nie tylko z oryginalnego wyglądu, nawiązującego do sielskości środowisk wiejskich, lecz również z niebywałej funkcjonalności. Nowoczesne stodoły to również odpowiedź na nieujednoliconą i przypadkową zabudowę stref wiejskich oraz zbyt duże przywiązanie projektantów do rozwijania jedynie środowisk miejskich.

Projekt domu Jemioła

Nowoczesna wieś w tradycyjnej formie

Ideą projektów w stylu nowoczesnych stodół jest wykorzystanie uniwersalnych rozwiązań, takich jak prosta konstrukcja i nadanie jej nowoczesnego wyglądu w postaci wysokich przeszkleń oraz nowoczesnych materiałów wykończeniowych. Jest to powrót do korzeni wiejskich, przy równoczesnym zachowaniu nowoczesnych trendów w architekturze. Prosta bryła budynku z dwuspadowym, bezokapowym dachem, pokrytym płaską dachówką lub blachą na rąbek to cechy wyróżniające domy w stylu nowoczesnej stodoły. Dla miłośników bardziej tradycyjnych materiałów wykończeniowych idealny będzie gont drewniany, którym można pokryć nie tylko dach, ale również wykończyć elewację. Idealnym na to przykładem jest projekt domu Malutki 2.

Projekt domu Malutki 2

Lekkość konstrukcji

Prosta bryła charakteryzuje się również lekką konstrukcją. Stosuje się przede wszystkim się drewno i delikatne konstrukcje metalowe. Idealnym zwieńczeniem takiej konstrukcji jest duża ilość przeszkleń, która sprawia, iż projektowany dom nie jest tylko monolityczną bryłą. Najczęściej wysokie przeszklenia stosuje się na ścianie szczytowej, która doświetla strefę dzienną domu. Warto w tym miejscu zlikwidować strop i pokazać belki krokwiowe. Uzyskamy wówczas efekt tzw. wysokiego sufitu, który dodatkowo podnosi efekt wizualny wnętrza. Co więcej, dwuspadowy dach bez okapu, wydłuża kształt budynku, ciągnąć go w górę. W połączeniu z minimalizmem zdobień i wykończeń powstaje dom wyróżniając się na tle otoczenia.

Projekt domu Weranda 4

Łatwość aranżacji wnętrz

Istotnym elementem wpływającym na popularność nowoczesnych stodół, co ich wygląd zewnętrzny, jest także styl aranżacji wnętrza. Domy w stylu nowoczesnej stodoły są to zazwyczaj domy parterowe, z otwartą strefą dzienną. Popularne są również projekty domów z użytkowym poddaszem z antresolą nad salonem. Elementem wspólnym tych przestrzeni są wysokie przeszklenia oraz otwarta przestrzeń dzienna. Aranżując wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły nie trzeba się skupiać wyłącznie na stylu wiejskim. Popularnym stylem wykończenia tego typu budynków jest styl loftowy, bądź minimalistyczny, w którym dominują materiały z surowców naturalnych, takich jak drewno czy kamień, Wnętrza te stwarzają niezliczoną możliwość aranżacji oraz łączenia stylów.

Wnętrze do projektu Jemioła 3

Budownictwo w zgodzie z naturą

Domy typu nowoczesna stodoła już z samej nazwy dedykowane są dla terenów wiejskich. Ich forma i materiały wykorzystane przy ich tworzeniu sprawiają, iż budynki te doskonale komponują się z naturalnym krajobrazem, nie zaburzając go. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ostatnio wykańczanie elewacji techniką zwaną Shou Sugi Ban, która pochodzi z Japonii. Jest to metoda, która polega na opalaniu desek ogniem, dzięki czemu zyskują one czarny odcień. W zależności od stopnia opalania można uzyskać różne odcienie czerni. Dodatkowo technika ta uwidacznia unikalną strukturę drewna, co sprawia, iż elewacja wykończona takimi deskami jest niezwykle atrakcyjna oraz sprzyja ochronie środowiska. Desek opalanych ogniem nie trzeba bowiem zabezpieczać lakierem bądź innym impregnatem. Ogień zabezpiecza deski przed działaniem wilgoci, pleśni, grzybów, a nawet słonej wody. Opalane deski są również bardziej odporne na ogień od zwykłego drewna.

Projekt domu Jemioła 5

Ekologiczne rozwiązania w projektach domów w stylu nowoczesnej stodoły pogłębiają jeszcze bardziej związek z naturą i podkreślają styl życia mieszkańców. Z tego względu nowoczesne stodoły dedykowane są zwłaszcza dla osób świadomych, ale również nieco ekstrawaganckich, które nie boją się eksperymentowania.

 

Energooszczędne domy na wąską działkę

Niejednokrotnie już wspominaliśmy, iż projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły to budynki o zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Jest to również jeden z głównych czynników mających wpływ na energooszczędność budynku. Ograniczona ilość detali architektonicznych oraz dwuspadowy dach minimalizują ryzyko powstawania mostków termicznych. Prostokątna forma budynku ułatwia również usytuowanie budynku na wąskiej działce. Strefa dzienna z wyjściem na taras przy ścianie szczytowej umożliwia wkomponowanie domu zarówno na działkach z wjazdem od południa jak i od północy. Co najważniejsze prosta bryła z dwuspadowym dachem przyczyniają się do szybkiego tempa budowy oraz obniżenia kosztów realizacji inwestycji.

Projekt domu Pogodny 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »