Projekt domu Malutki 8
Poradnik Inwestora

Gotowe projekty domów – analiza sprzedaży 2021 oraz trendy na 2022

Miniony rok 2021 przyniósł wiele zmian, jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Zmieniły się warunki techniczne (WT 2021), jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie. W zakresie projektowania konstrukcyjnego zostały opracowane tzw. Eurokody. Dodatkowo zmienił się również skład projektu budowlanego oraz zostały uchwalone zmiany, które wzbudziły najwięcej kontrowersji, czyli budowa domu do 70 m2 na zgłoszenie.

Wszystkie te przepisy wchodziły w życie w trakcie trwania pandemii i oddziaływały na rynek między innymi poprzez zmieniające się stale koszty materiałów budowlanych oraz robocizny. Wielu inwestorów w związku tym musiało zmienić swoje plany dotyczące budowy domu. Poniżej analizujemy, które projekty domów w 2021 roku cieszyły się największym powodzeniem oraz jak to wpłynie na wybór projektów w 2022 roku.

Projekt domu Ariel

Projekt domu Ariel

Analiza sprzedaży  projektów domów w 2021 roku

Od początku 2021 roku zauważalny był wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych budową domów, zarówno w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, jak również w celach inwestycyjnych. GUS podał, iż w III kwartale 2021 roku oddano do użytkowania o 22,6% więcej budynków mieszkalnych niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozpoczętej budowy. Urzędy wydały o 20,2% więcej decyzji o pozwoleniu na budowę, niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Analizując sprzedaż projektów Domy w Stylu zauważyliśmy, iż projekty domów jednorodzinnych stanowiły ponad 92% sprzedanych projektów. Jedynie 5% sprzedaży to projekty domów letniskowych oraz budynków gospodarczych. Zauważalny jest wzrost zainteresowania projektami domów przeznaczonych do zabudowy bliźniaczej oraz szeregowej, które stanowiły 2,25% wszystkich sprzedanych projektów. Jest to związane z rozwojem budownictwa mieszkalnego w celach inwestycyjnych. Inwestorzy decydowali się przeznaczyć wolne środki finansowe jako kapitał inwestycyjny w budowę mieszkań na sprzedaż.

Biorąc pod uwagę technologię wykonania, zdecydowanie większą popularnością cieszyły się projekty domów murowanych, które stanowiły 86,26% sprzedaży. Pozostałe 13,74% stanowiły projekty domów drewnianych. W tej grupie projektów większe powodzenie miały domy w tradycyjnym szkielecie drewnianym. Projekty z bala były wybierane zazwyczaj do realizacji domów rekreacyjnych przeznaczonych do wypoczynku sezonowego.

Projekt domu Awokado 3

Projekt domu Awokado 3

 

Analizując wybór projektów pod kątem ilości kondygnacji, najbardziej popularne były projekty domów z użytkowym poddaszem. Co ciekawe, procentowa różnica pomiędzy sprzedażą projektów z użytkowym poddaszem a projektami parterowymi w porównaniu z rokiem ubiegłym, podwoiła się.

Wybór projektów pod kątem ilości kondygnacji:

57% projekty domów z użytkowy poddaszem,

36% projekty domów parterowych,

7% projekty domów piętrowych.

 

Projekt domu Weranda 4

Projekt domu Weranda 4

 

Biorąc pod uwagę powierzchnię użytkową, najlepiej sprzedawały się projekty domów, o powierzchni nie przekraczającej 150 m2. Inwestorzy wybierając projekt domu zwracali uwagę głównie na koszty budowy. W związku z dynamicznie zmieniającymi się cenami materiałów budowlanych, spora część inwestorów musiała zmieniać swoje kryteria wyboru, decydując się na mniejszy dom. Dominowały projekty o wielkości od 80 m2 do 110 m2 powierzchni  użytkowej. Wśród projektów o powierzchni do 80 m2 najczęściej wybierane były projekty domów letniskowych.

Wybór projektów uwzględniając powierzchnię użytkową:

7% projekty domów o powierzchni do 80 m2,

40% projekty domów o powierzchni 81 – 110 m2,

39% projekty domów o powierzchni 111 – 150 m2,

14% projekty domów o powierzchni powyżej 150 m2.

 

Projekt domu Puszek

Projekt domu Puszek

Trendy projektowe w 2022 roku

Zmiany na rynku budownictwa mieszkaniowego w 2021 roku, zwłaszcza te dokonane jesienią będą miały istotny wpływ na wybór projektów przez inwestorów indywidualnych w 2022 roku. Niezaprzeczalnie najbardziej komentowanym tematem były założenia Polskiego Nowego Ładu, które weszły w życie 3 stycznia 2022 roku. Zakładają one możliwość budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy bez pozwolenia na budowę. Drugim czynnikiem, który warunkuje wybór projektu domu są koszty budowy, które zmieniają się w błyskawicznym tempie. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki zakładamy, iż w 2022 roku największą popularnością będą się cieszyły trzy kategorie projektów.

 

1. Projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy

Jesienią 2021 roku rząd ogłosił założenia nowego programu rządowego Polski Ład, który ma na celu uprościć procedury i zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się zabudowy. Od czasu ogłoszenia szczegółów programu, budził on spore zainteresowanie. Nowe przepisy zakładają możliwość budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, o dwóch kondygnacjach, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, według procedury zgłoszenia na budowę. Istotne warunki, które należy spełnić, jeżeli chce się skorzystać z domu na zgłoszenie to:

– powierzchnia zabudowy domu nie może przekroczyć 70 m2,

– cel planowanej inwestycji to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,

– obszar oddziaływania budynku w całości mieści się na działce, na której będzie realizowana inwestycja,

– na działce może stanąć jeden budynek do 70 m2 na każde 500 m2 powierzchni danej działki,

– planowana budowa domu musi być zgodna z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który jest uchwalony dla danego obszaru. W przypadku braku MPZP należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy dla danej działki.

Projekt domu Malutki dr-S

Projekt domu Malutki dr-S

Dokumentacja projektowa, którą należy dostarczyć wraz ze zgłoszeniem, jest dokładnie taka sama jak w przypadku procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę. Projekt domu powinien być zgodny z obowiązującymi warunkami technicznymi (WT 2021) oraz powinien być zaadaptowany do warunków lokalnych i zachowywać właściwe odległości od granic działki inwestycyjnej, które to ograniczają obszar oddziaływania realizowanego budynku do działki, na której zostanie on wybudowany.

Nowe przepisy weszły w życie 3 stycznia 2022 roku. Sprawdź projekty domów do 70 m2 powierzchni zabudowy.

 

2. Projekty domów małych i tanich w budowie

Niezmiennie od kilku lat najczęściej wybierane są projekty domów małych, które będą niedrogie w budowie oraz utrzymaniu. Są to najczęściej domu z dwuspadowym dachem oraz prostą bryłą zaprojektowaną na rzucie prostokąta. Dom ma być niedrogi w budowie i późniejszym użytkowaniu. Inwestorzy stawiają na minimalizm i energooszczędność. Wybierają małe domy o uproszczonych bryłach, które zapewnią sprawną i szybką realizację inwestycji. Inwestorzy są również coraz bardziej świadomi korzyści, jakie wynikają z budownictwa energooszczędnego. Wiedzą, że im prostsza bryła budynku, tym mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie większe oszczędności.

Projekt domu Fistaszek

Sprawdź jakie projekty małych domów z oferty Domy w Stylu.

 

3. Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

W ostatnim czasie coraz bardziej stają się popularne projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły. Charakteryzują się one prostą bryłą z dwuspadowym dachem, bez okapów oraz  dużymi przeszkleniami, które pozwalają łączyć wnętrze domu z otaczającym go krajobrazem. Założeniem tego stylu jest minimalistyczna forma z nowoczesnym wykończeniem. Elewacja w takich domach wykończona jest zazwyczaj z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub kamień, które w połączeniu z dużą ilością przeszkleń nadają budynkowi nowoczesny charakter.

Projekt domu Jemioła 4

Projekt domu Jemioła 4

Wnętrza w projektach typu stodoła są przestronne i łączą różne funkcje użytkowe, takie jak salon, jadalnia oraz kuchnia. Przestrzeń dzienna w takim domu często jest również pozbawiona stropu i posiada tzw. wysoki sufit z odsłoniętymi belkami stropowymi. Duża wysokość pomieszczeń umożliwia wstawienie wysokich przeszkleń, które często przybierają różne formy geometryczne, podnosząc tym samym walory estetyczne danego wnętrza. Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły łączą w sobie tradycję i nowoczesność, przez co idealnie sprawdzą się na terenach miejskich oraz z łatwością wtopią się w wiejski krajobraz.

 

Opracowanie Domy w Stylu na podstawie danych GUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »