Nowości projektowe

EKONOMICZNE ROZWIĄZANIA I PRZESTRZEŃ – METEOR 2

To co najciekawsze w projekcie Meteor 2 to możliwość połączenia tradycyjnej, opartej na rzucie prostokąta bryły budynku, przekrytej dwuspadowym dachem, z nowoczesnymi elewacjami i przestrzennym wnętrzem.

Przy pierwszym spojrzeniu uwagę przykuwają współczesne, stonowane, utrzymane w szarościach elewacje. Przy spojrzeniu na rzuty budynku zdajemy sobie sprawę z rozmiarów otwartych przestrzeni wewnątrz domu. Meteor jest projektem dla inwestorów ceniących ekonomiczność sprawdzonych, tradycyjnych rozwiązań, a jednocześnie meteor_2_wnętrze_4szukających nowoczesności i przestrzeni. Tradycyjny w kształcie nieskomplikowany, dwuspadowy dach pokryty grafitową blachą na rąbek stojący, zaskakuje nowoczesnym wyrazem. Centralnie położone drzwi wejściowe lekko cofnięte w głąb budynku, dodatkowo podkreślone są inną fakturą i kolorem wnęki. Ten prosty zabieg wyraźnie akcentuje główne wejście domu. Oś wejścia zaznacza jest również w dachu prostą lukarną z trójkątnym oknem. Narożne okna podkreślają współczesny charakter budynku. Naturalnie przesuwają wzrok patrzącego z elewacji głównej na ogrodowe. Wrażenie spinania ścian potęguje ciemnoszare boniowanie w tynku obejmujące parter pod narożnym oknem w fasadzie frontowej, boczną ścianę ogrodową, a kończące się na elewacji tylnej.


meteor_2_wnętrze_3

Całość elewacji bocznej symetrycznie organizują duże przeszklenia. Zdwojone drzwi balkonowe, umieszczone parami na parterze i poddaszu, przedzielone są jedynie cienką płytą balkonu i ażurową konstrukcją z balustrad.Wnętrze domu przede wszystkim sprawia wrażenie przestronności. Na parterze dodatkowo wzmacniane przez otwarcie na taras i ogród, na poddaszu dzięki antresoli. Od wejścia do dużego holu wzrok gości kierowany jest na praktyczny salon. Kominek usytuowany został w samym środku domu. Otwarty na pokój, bokiem ustawiony do jadalni, centrycznie skupia wokół siebie życie rodzinne. Kuchnia półprywatnie przymknięta drzwiami od strony holu, otwarta jest na jadalnię i pokój dzienny, przez co pozwala gospodarzom pozostawać w stałym kontakcie z gośćmi. Rozwiązanie to wizualnie powiększa salon, a otwarcie dodatkowo włącza hol do wypoczynkowej przestrzeni domu.

meteor_2_wnętrze_5

Na parterze zaprojektowano też dodatkowy pokój. Może on pełnić rolę gabinetu, a dzięki położonej obok dodatkowej łazience, również wygodnego pokoju gościnnego. Garaż i kotłownię przewidziano na parterze w bryle budynku. To ekonomiczne rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów podpiwniczenia domu lub skomplikowania dachu nad bryłami garaży dołączanymi w parterze. Poddasze mieści trzy duże sypialnie, skupione wokół antresoli. Rozwiązanie to, zamiast centralnie umieszczanego korytarza, tworzy biblioteczkę – miejsce do pracy i wypoczynku. Główna sypialnia wyposażona jest we własną garderobę i odrębną łazienkę. Dwie mniejsze sypialnie obsługiwane są przez dużą, ogólnodostępną łazienkę. Meteor 2 jest ciekawym projektem dla praktycznych inwestorów. Pokazuje, że prosta w budowie bryła domu oparta na prostokącie, przekryta dwuspadowym dachem, w połączeniu z ciekawymi detalami elewacji może być ekonomiczna i nowoczesna jednocześnie. Udowadnia, że tradycyjny w kształcie dom może mieścić przestrzenne, otwarte wnętrze.


meteor_2_wnętrze_2meteor_2_wnętrze_1

TECHNOLOGIA WYKONANIA

dach blacha na rąbek stojący Ruukki, kąt nachylenia 41°

stropy żelbetowe, wylewane

ściany 2-warstwowe – pustak ceramiczny

PARAMETRY DOMU

pow. użytkowa parteru bez garażu 82,30 m2

pow. użytkowa poddasza 72,30 m2

pow. użytkowa domu bez garażu 154,60 m2

pow. użytkowa garażu 19,20 m2

pow. zabudowy 132,20 m2

kubatura 752,00 m3

max. wysokość w kalenicy 8,94 m

gabaryty działki 20,97 × 19,71 m

CENA PROJEKTU 2 400 zł


tekst: arch. Urszula Gołubowska-Witek

autor projektu: arch. Tomasz Sobieszuk, MTM STYL, mgr inż. Krzysztof Markiewicz

wizualizacje wnętrz: arch. Tomasz Siemieniuk

2 komentarze

  • MTM STYL (Elżbieta Żurawska)

    Dziękujemy za komentarz, który być może sprawi, że wkrótce powstanie Meteor 3; nowoczesny w wyrazie połączony z rozwiązaniami funkcjonalnymi projektu Meteor :-).

  • Małgorzata

    Zamieszczony tu opis projektu meteor 2 niestety nie zgadza się z tym co pokazują rzuty natomiast świetnie odpowiada rozkładowi pomieszczeń w projekcie meteor (ze ścianą trójwarstwową). Według mnie ten właśnie rozkład wnętrz (2 łazienki na poddaszu zamiast tak jak w proj. meteor 2 jednej dużej oraz łazienka na parterze – w meteor 2 tylko WC) jest bardziej funkcjonalny. Natomiast nowe detale (dach, elewacja itp.) a przede wszystkim ściana dwuwarstwowa sprawiają że mimo to meteor 2 jest atrakcyjniejszą propozycją dla inwestora. Idealnie byłoby zestawić wnętrze projektu meteor z technologią i „zewnętrzem” meteora 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »