Porady architektów

Idea Small House rozprzestrzenia się

Moda na małe domy przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Idea „Small House” będąca odpowiedzią na kryzys ekonomiczny zyskuje obecnie coraz większą popularność również w Polsce.

Po co zmniejszamy swoją przestrzeń życiową? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Mniejszy metraż to przede wszystkim oszczędność na etapie budowy oraz późniejszej eksploatacji. Również kupno działki pod mały dom znacznie obniża koszty inwestycji.

Małe domy są również eko, ponieważ każdy centymetr kwadratowy jest wykorzystany, dzięki czemu nie ogrzewamy pustych przestrzeni, takich jak hol czy liczne korytarze, z których nikt nie korzysta. Mały dom pozwala inteligentnie wykorzystywać energię, a przede wszystkim nie marnować jej.

Małe domy w Polsce

W Polsce trend „Small living” zaczyna być obecny. Polskie domy może nie są tak małe jak dom Jaya Shafera o powierzchni 6 m. kwadratowych, jednak na rynku obserwuje się wzrost projektów o powierzchni 28 – 50 m. kwadratowych. Polacy zaczęli realnie postrzegać swoje potrzeby w kontekście własnych możliwości finansowych. Dostrzegają to, że małe domy mogą być również funkcjonalne, a przede wszystkim ekonomiczne w budowie i późniejszym użytkowaniu.

Część projektów z oferty DOMY w Stylu wpisuje się w trend „small house”. Doskonałym przykładem mogą być projekty: Best dr-S, Szyper 6 dr-S, Imbir, Imbir 2, które na stosunkowo niewielkiej powierzchni – max do 55 m. kwadratowych koncentrują niezbędne funkcje potrzebne do mieszkania.

„Small House” (Małe Domy) to idea, która swoje skrzydła rozwinęła około 2000 roku w USA. Słynące z luksusowych willi Stany Zjednoczone, po przejściu w 2005 roku huraganu Katrina postanowiły postawić na budowę „small house”. Idea sprawdziła się i dzisiaj jest odpowiedzą na szalejący, nie tylko w USA, kryzys ekonomiczny.

BEST dr-Sbest _ rzut

Projekt domu Best dr-S. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Best dr-S

 

szyper 6rzut szProjekt domu Szyper 6 dr-S. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Szyper 6 dr-S

 

imbirrzut ImProjekt domu Imbir. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir

 

imbir 2

rzut I2Projekt domu Imbir 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir 2

 

 

1 komentarz

  • DomoInfo

    Small hous’y są dzisiaj naprawdę świetnym rozwiązaniem. Krótki, ale treściwy artykuł, udostępniam i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »