Inspiracje & Wnętrza

7 porad dotyczących aranżacji wnętrz, o których warto pamiętać w trakcie budowy

Rozpoczynając budowę domu, rzadko myślimy się o jego wykończeniu, jednak zaplanowanie pewnych elementów na wczesnych etapach budowy pozwala uniknąć kosztownych przeróbek w przyszłości. Większość budujących ma pewną wizję wymarzonego salonu, sypialni czy kuchni, ale żeby te marzenia mogły się spełnić, niejednokrotnie należy podjąć odpowiednie decyzje już na etapie budowy. Co warto wiedzieć o aranżacji wnętrz przed rozpoczęciem budowy? Przedstawiamy najważniejsze elementy.

 

Wysokości pomieszczeń

Wysokość pomieszczeń to jeden z czynników dość mocno wpływających na nasz komfort. Wysokość 250 cm to absolutne minimum. Jeżeli planujemy podwieszane lub napinane sufity musimy pamiętać, że wysokość pomieszczeń przynajmniej częściowo się obniży. Wysokość kondygnacji w projekcie powinna więc być nieco wyższa. Pamiętajmy, że zwiększenie wysokości budynku po otrzymaniu pozwolenia na budowę wiąże się ze złożeniem projektu zamiennego, a co za tym idzie uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę.

Optymalna wysokość pomieszczeń już po ewentualnym obniżeniu to 270 cm. Wysokość pomieszczeń dobrze jest też dobrać do stylu wykończenia. Jeżeli wnętrze ma zostać urządzone klasycznie lub nawiązywać stylem do wnętrz starych domów wymagających użycia sztukaterii i gzymsów warto zadbać, aby wysokość pomieszczeń po wszystkich ewentualnych obniżeniach sięgała 290 cm.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Lilia 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Lilia 3

 

Wysokości ścianki kolankowej

Dobrze jest, jeśli na etapie występowania o pozwolenie na budowę mamy wstępnie przemyślaną aranżację pomieszczeń na poddaszu. Nie chcemy bowiem, aby dopiero po wykończeniu posadzek i skosów okazało się, że w sypialni nie mieści się dwuosobowe łóżko, które sobie wymarzyliśmy. Taka sytuacja może wystąpić w sytuacji, kiedy skosy na poddaszu zaczynają się poniżej 90 cm. Aby mieć pewność, że pomieszczenia pod skosami będą funkcjonalne, wysokość ścianki kolankowej powinna mieścić się pomiędzy 90 – 120 cm. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze podniesienie ścianki kolankowej jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt wysoka ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku i będzie on po prostu wyglądał źle.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Aurum. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aurum

 

Koncepcja wnętrza

Przed rozpoczęciem prac budowlanych dobrze jest mieć dokładnie przemyślaną wielkość i funkcje, jakie pełnić będą poszczególne pomieszczenia. Nie zawsze duża powierzchnia pomieszczenia sprawia, że zmieścimy w nim wszystko co planujemy. Najlepszym przykładem będzie salon, w którym znajduje się dużo ciągów komunikacyjnych (wyjście na taras, przejście do jadalni, przejście do kuchni). Pomimo dużej powierzchni, w salonie może zabraknąć miejsca na ustawienie mebli, co z całą pewnością wpłynie na jego funkcjonalność.

Zdarza się, że niewielkie przesunięcie ścianek wewnętrznych (20 – 30 cm) wpłynie na całkowitą zmianę funkcjonalności danego pomieszczenia. Warto to przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, ponieważ po wylaniu fundamentów i postawieniu ścian nośnych nie wszystkie ścianki wewnętrzne będzie można zmienić. Jeżeli planujemy współpracę z architektem wnętrz, już na etapie budowy powinniśmy rozpocząć pierwsze rozmowy. Jeśli architekt wnętrz doradzi nam wprowadzenie zmian, które znacząco wpłyną na lepsze zagospodarowanie pomieszczeń, będzie można wprowadzić je na etapie budowy, co pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć kosztownych przeróbek.

 Wizualizacja wnętrza projektu Ambrozja 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 3

 

Ogólne rozplanowanie instalacji

Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę na usytuowanie kuchni i łazienek. Najlepiej, jeśli znajdują się one blisko siebie, a w przypadku domu z kilkoma kondygnacjami, także nad sobą. Pomieszczenia te potrzebują pionów wodno – kanalizacyjnych oraz wentylacji. Poprowadzenie ich w jednym ciągu jest najbardziej ekonomiczne, ponieważ mamy wówczas tylko jeden pion i jeden komin. Warto też przemyśleć jak chcemy rozplanować meble oraz jak urządzimy kuchnię czy łazienkę – wszystko to ma bowiem wpływ na instalacje. Pamiętajmy, że przemyślenie instalacji jest szczególnie ważne w przypadku budynków, które nie posiadają piwnicy. Na poziomie fundamentów znajdą się bowiem otwory, przez które będą poprowadzone rury.

Już na etapie budowy należy także przemyśleć, jakie dodatkowe instalacje pojawią się w naszym domu: wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz, system inteligentnego domu, aż po zestawów nagłośnienia sterowany z jednego pomieszczenia. Wcześniej zaplanowane chociażby instalacje elektryczne łatwo można ukryć pod warstwą tynku, przeróbki bowiem nie są już tak komfortowe.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks

 

Wysokość i kształt okien

Rodzaj i kształt okien wpływa nie tylko na dostęp światła dziennego, ale również na sposób aranżacji wnętrz. Obecnie najbardziej popularne są wielkie okna przesuwne. Tak duże przeszklenia otwierają dom na ogród, wpuszczając do wnętrza mnóstwo dziennego światła. Aby tego typu okna spełniały swoją funkcję, powinien być do nich swobodny dostęp. Nie powinno stawiać się przy nich mebli, złym pomysłem jest również zasłanianie ich firankami. Z kolei okna ze zdobieniami na ramach bądź szprosami pasują do domów budowanych i urządzanych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Nie należy łączyć ich z nowoczesnymi dodatkami, takimi jak rzymskie rolety czy drewniane żaluzje. Pamiętajmy też, aby okna zaczynały się min. 20 cm od sufitu (również po ewentualnym podwieszeniu sufitów). Umożliwi to swobodny montaż karniszy, rolet czy żaluzji, które nie będą utrudniać otwierania okien.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Jeżyna. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jeżyna

 

Wysokość parapetu w kuchni

W większości projektowanych kuchni architekci wnętrz proponują blaty, które bezpośrednio dochodzą do okna tworząc jednolitą powierzchnię. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również bardzo funkcjonalne. Dzięki temu zyskujemy dodatkową powierzchnię, która idealnie sprawdzi się jako miejsce na przyprawy, bądź świeże zioła w doniczkach. Jeżeli planujemy takie połączenie blatu z parapetem, należy już podczas budowy ścian zwrócić na to uwagę. Wysokość blatu kuchennego to 85 cm od powierzchni wykończonych podłóg, dlatego otwór okienny po wykończeniu podłóg powinien znajdować się na wysokości około 76 – 80 cm. Ostateczna wysokość powinna być dopasowana do grubości blatu, jaki planujemy zastosować z pozostawieniem około 1 – 2 cm luzu.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Umbra. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Umbra

 

Rodzaj podłóg

Obecnie standardem są podłogi, w których nie ma progów pomiędzy pomieszczeniami. Pamiętajmy jednak, że każdy materiał posadzkowy może mieć inną grubość. Najlepiej więc już na etapie wylewek wiedzieć, gdzie i jaki materiał zostanie położony, bo właśnie grubością wylewek równa się powierzchnie pod posadzki.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Ibis. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ibis

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projektu domu Decyma 5. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 5

Porad udzieliła: Pracownia A Atelier, właściciel portalu wnętrza 24.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

  • Wood

    Dom Ibis wygląda fenomenalnie. Biel w połączeniu z drewnem wygląda obłędnie. Kominke przy którym mozna zagrzac sie w zimowe mroźne dni – super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »