Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Technologia wykonania domu – na co zwrócić uwagę?

Od decyzji dotyczącej wyboru technologii wykonania domu zależy niemal wszystko. Począwszy od odpowiedniej izolacji cieplnej, przez czas trwania budowy, aż po cenę i bezpieczeństwo. Obecnie rynek budowlany oferuje szeroki wachlarz technologii, które są w stanie spełnić najbardziej wymagające oczekiwania. W niniejszym artykule radzimy na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru interesującej nas technologii wykonania domu.

Projekt domu Daktyl

 

Koszty technologii wykonania domu

Przy wyborze technologii wykonania domu najczęściej zwracamy uwagę na jej koszt. Aby obniżyć go, zachowując jednocześnie odpowiednią jakość, powinniśmy zastanowić się nad nietypowymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest m.in. technologia styropianowa oparta o budowę z elementów przypominających klocki wykonane ze styropianu. Innym pomysłem obniżającym koszty są technologie modułowe oraz prefabrykowane. Opierają się one na składaniu domu z gotowych modułów, wykluczając tym samym prace związane z murowaniem czy wznoszeniem ścian. Równie tanie będą wszelkie konstrukcje wznoszone w oparciu o materiały drewniane, najlepiej gotowe komponenty przewożone na plac budowy w całości i tam łączone. W ten sposób skrócimy sam czas budowania domu, gdyż również on generuje koszty. Ponadto, decydując się m.in. na technologię drewnianą – szkieletową – mamy wysoką gwarancję czystości na placu budowlanym. „Mokry” etap w tym przypadku dotyczy jedynie początkowych faz budowy, co oznacza, iż nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat związanych ze sprzątaniem miejsca budowy.

Projekt domu Weranda dr-S

 

Odpowiednia izolacja domu

Od odpowiedniej izolacji cieplnej budynku zależy nie tylko komfort mieszkańców, ale również koszt użytkowania domu, jak i jego długowieczność. Niezależnie od wyboru technologii wykonania najczęściej i tak będziemy musieli zastosować w budynku dodatkową izolację. Niemniej, w przypadku domów szkieletowych wymagane jest wręcz zastosowanie kilku różnych warstw izolujących, aby w pełni utrzymać równowagę akustyczną oraz cieplną. O wiele lepiej na tym polu radzą sobie budynki wykorzystujące materiały takie jak np. beton komórkowy, który dobrze izoluje ciepło. Konstrukcje wykonane w oparciu o technologie drewniane doskonale radzą sobie za to z izolacją akustyczną.

Projekt domu Szpak dr-S

 

Technologia wykonania domu a bezpieczeństwo

W Polsce, gdzie większość budynków opartych zostało o materiały ciężkie, tj. cegłę, beton itp., pokutuje przekonanie, iż domy wykonywane w technologiach drewnianych nie należą do bezpiecznych. Oczywiście w przypadku tego typu konstrukcji zagrożenie pożarem jest o wiele wyższe, niemniej w praktyce domy szkieletowe bądź tworzone z modułów drewnianych nie są zagrożone w poważny sposób działaniem ognia. Dotyczy to zwłaszcza nowych konstrukcji, w których odpowiednie technologie (m.in. belki tworzone w specjalny sposób) zapobiegają zjawiskom niebezpiecznym związanym z ogniem.

Projekt domu Jagodowy dr-S

 

Jednak budynki tworzone w technologiach murowanych są stabilniejsze, trwalsze i mniej podatne na działanie czynników atmosferycznych i niszczących. Niezależnie od wybranej technologii powinniśmy pamiętać, że tylko odpowiednia konserwacja i pielęgnacja jest w stanie zapewnić nam budynek na lata.

Projekt domu Feniks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »