Projekt domu Temida
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Mały domek czy wielka willa? Jaki dom będzie idealny dla Ciebie?

Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że wybór między małym domem a znacznej wielkości willą zależy wyłącznie od gustu i potrzeb osoby, która planuje budowę domu. Rozmiar, jak to w życiu bywa, oczywiście ma znaczenie, dlatego w poniższym artykule chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na nim.

Projekt domu Elka 2

Projekt domu Elka 2

 

Koszty wybudowania i utrzymania domu

Najważniejszą i najczęściej poruszaną kwestią przy budowie domu są finanse. Więcej oznacza drożej, więc musimy przygotować się na to, iż kilkukondygnacyjna willa będzie naturalnie droższa niż niewielki, drewniany domek. Koszty inwestycji podnosi przede wszystkim metraż, ilość i jakość materiałów przeznaczonych na budowę, przyjęta technologia budowy, sposób realizacji, prace wykończeniowe.

Projekt domu Amarylis 8

Projekt domu Amarylis 8

 

W przypadku niedużych budynków koszty możemy zmniejszyć do minimum za sprawą m.in. wykorzystania własnej wiedzy i sił do wznoszenia budynku. Ponadto, same koszty eksploatacji w większych budynkach są siłą rzeczy większe. Duża powierzchnia oznacza znaczne nakłady ciepła potrzebne do jej ogrzania, zwiększone prawdopodobieństwo awarii i usterek, obowiązek utrzymania czystości w wielu pomieszczeniach naraz. Mniejsze domy o wiele łatwiej ogrzać, utrzymać w czystości oraz zaplanować w nich odpowiednią komunikację. Niemniej, źle wybudowany i utrzymywany dom, niezależnie od wielkości, może przynieść nam ogromne straty i dyskomfort płynący z przebywania w nim.

Projekt domu Temida

Projekt domu Temida

 

Przestrzeń użytkowa w budynku

Niezaprzeczalną zaletą dużych domów jest ich powierzchnia użytkowa. Obejmuje ona nie tylko dużą ilość pomieszczeń, ale także znacznie większe i dogodniejsze szlaki komunikacyjne między nimi. Nierzadko wychodzi poza obręb budynku w ramach np. tarasu bądź ogrodu. Dzięki temu mieszkańcy mogą pozwolić sobie na o wiele większą swobodę aranżacyjną.

Projekt domu Decyma 14

Projekt domu Decyma 14

 

W mniejszych inwestycjach metraż musi być dokładnie przemyślany, dlatego często mieszkańcy muszą rezygnować z niektórych udogodnień na rzecz niezbędnych pomieszczeń. Mniejsza przestrzeń użytkowa jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, niemniej niektóre osoby mogą odczuć dyskomfort związany z zamieszkaniem w niewielkim domku, który bardziej od budynku mieszkalnego przypomina mieszkanie. Ma to tym większe znaczenie, im liczniejsza rodzina ma zamiar mieszkać w domu. Dlatego niewielkie budynki dedykowane są raczej dla par i samotników, natomiast duże dla rodzin.

Projekt domu Malutki dr-S

Projekt domu Malutki dr-S

 

Wymogi prawne dotyczące domów

Obok kwestii finansowej warunek ten jest najbardziej wiążący w kwestii wielkości budynku mieszkalnego. Przyszły dom musi spełniać warunki określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy. Oznacza to, że wielkość uzależniona jest ściśle od wytycznych prawnych dla danej gminy i bardzo często nasze wyobrażenia o budowie domu będą skonfrontowane z rzeczywistością.

Projekt domu Cytrus 6

Projekt domu Cytrus 6

 

Co więcej, już na samym etapie kupna bądź nabycia działki pod budowę domu musimy brać pod uwagę możliwości postawienia na niej budynku mieszkalnego. Aby nie przeżyć niemiłego rozczarowania, musimy zapoznać się z wyżej wymienionymi dokumentami i dostosować do nich naszą inwestycję.

Projekt domu Imbir 6

Projekt domu Imbir 6

1 komentarz

  • Jonelle

    Thanks for finally writing about > Mały domek czy wielka willa?
    Jaki dom będzie idealny dla Ciebie? – BLOG DOMY w Stylu bbs.86x.org,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »