Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Dom z drewna – o czym warto wiedzieć

Domy z drewna w wyobrażeniu wielu z nas kojarzą się z sezonową przyjemnością, konstrukcją niewystarczającą do przetrwania wielu lat użytkowania oraz budynkiem zarezerwowanym jedynie dla konkretnego środowiska klimatycznego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości poniżej przedstawiamy Państwu krótką charakterystykę domów z drewna oraz garść porad dotyczących ich budowania oraz utrzymania.

 

Całoroczne domy z drewna

Aktualnie na rynku istnieje szeroki wybór projektów domów z drewna, które nadają się do użytkowania przez cały rok. Materiał, jakim jest drewno, rzeczywiście może kojarzyć się z lekkością, zaś proces jego budowy z konstrukcjami segmentowymi. Tak postrzegany dom wydaje się niewystarczająco odporny na zjawiska atmosferyczne oraz uszkodzenia związane z jego eksploatacją. Nic bardziej mylnego! Obecnie konstrukcje drewniane są na tyle mocne i wytrzymałe, iż dorównują osiągami budynkom murowanym czy betonowym. Ich przewagę stanowi ekologiczny charakter, energooszczędność, a także relatywnie szybki i tani sposób wznoszenia i utrzymania.

Projektu domu Malutki dr-S

 

Ekonomiczny i ergonomiczny budynek mieszkalny

Domy z drewna mogą być wznoszone zarówno modułowo, czyli poprzez składanie ze sobą gotowych elementów konstrukcyjnych, jak i w oparciu o budowę szkieletową. Alternatywą dla obu tych sposobów jest tworzenie domów z bali drewnianych, kojarzonych ze stylowymi, górskimi chatami. Niezależnie od wyboru typu domu z drewna możemy liczyć na jego ekonomiczność i ergonomiczność. Koszty budowy, które zależą m.in. od wykorzystanych materiałów i czasu poświęconego na realizację inwestycji, ograniczone są w tym przypadku do minimum. Ponadto, domy z drewna są wyjątkowo tanie w eksploatacji, gdyż nie wymagają dużych nakładów na ogrzanie i utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Ewentualne koszty wynikające z uszkodzeń mechanicznych bądź pochodzące ze zużycia materiału są niewielkie, a wszelkie zniszczenia można szybko zreperować.

Projektu domu Traper 2 bal

 

Pielęgnacja domu z drewna

Aby dom z drewna służył nam przez długie lata, musimy w odpowiedni sposób dbać o niego. Drewno, pomimo że posiada zdolność samoregulacji poziomu wilgotności, musi być w odpowiedni sposób konserwowane, aby mogło przezwyciężyć działanie czynników szkodliwych. Do elementów zagrażających żywotności drewna należą przede wszystkim warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. By zmniejszyć ich działanie, możemy impregnować powierzchnię drewna odpowiednimi lakierami, woskami bądź szpachlami. W ten sposób zabezpieczone drewno nie tylko sprosta surowym warunkom, ale w należyty sposób będzie funkcjonować w ramach systemu wymiany cieplnej i cyrkulacji powietrznej domu.

Projektu domu Weranda dr-S

 

Gdzie można wybudować dom z drewna?

Mobilność i łatwy dostęp do surowca sprawiają, iż domy z drewna można budować w każdym zakątku naszego kraju. Odpowiedni dobór rodzaju drewna i jego zabezpieczenie daje możliwość wzniesienia tej konstrukcji nawet w warunkach skrajnie nieprzyjaznych klimatycznie. W przypadku domów z drewna opartych o konstrukcję modułową, najlepszym wyborem na budowę będzie miejsce dobrze skomunikowane. Ważny w tym przypadku jest przede wszystkim stan dróg i możliwość przewiezienia części konstrukcji w bezpieczny sposób. W kontekście niektórych projektów domów z drewna musimy również wziąć pod uwagę styl oraz rozwiązania techniczne w nich użyte. Plany zagospodarowania przestrzennego wielu gmin jasno określają, jak mają wyglądać domy wznoszone na terenie danej miejscowości, dlatego projekt takiego domu powinien być dostosowany do nich. Dotyczy to zwłaszcza specyficznych budynków z drewna, jakimi są m.in. domy z bali.

Projektu domu Szyszka 3 dr-S

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »