Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Ile kosztuje projekt domu w 2024?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić za projekt wymarzonej nieruchomości? Cena zależy od wielu czynników, w tym wielkości danego obiektu, Twoich indywidualnych oczekiwań i uwzględnionych w planie technologii. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego projektu, możesz znacznie zaoszczędzić. Poznaj więcej szczegółów!

Wzrost cen w projektach indywidualnych: Jakie są koszty indywidualnego projektu domu?

Usługi budowlane z roku na rok są coraz droższe, co można zaobserwować również na przykładzie projektów domów. Obecnie najdroższe są plany tworzone według indywidualnych oczekiwań klienta. Koszt projektu domu w tym przypadku zazwyczaj wynosi minimum 7.500-10.000 zł. Cena jest uzależniona między innymi od wielkości nieruchomości, dlatego przy większych obiektach należy liczyć się z kilkukrotnie wyższymi kosztami.

Projekt domu Mokosz 

Czynniki wpływające na koszt projektu domu

Jak już zostało to wspomniane cena projektu indywidualnego domu zależy od wielu czynników. Architekci zazwyczaj ustalają koszty z uwzględnieniem wielkości danej nieruchomości, zastosowanych w niej technologii i materiałów budowlanych, oraz ewentualnych trudności w dostosowaniu planu budowy do specyfiki terenu. Nie bez znaczenia jest również renoma biura architektonicznego.

Powierzchnia domu

Ile kosztuje indywidualny projekt domu, jeśli weźmiemy pod uwagę jego powierzchnię? Ceny w przypadku nieruchomości do 100 m2 oscylują w granicach 6.500-7.000 zł. Jeśli natomiast interesują Cię budynki o powierzchni 100-180 m2, ceny zwykle zaczynają się od 7.500 zł. Nieruchomości o powierzchni do 220 m2 wiążą się z jeszcze większymi wydatkami – cena projektu domu na specjalne zamówienie wynosi wówczas minimum 12.000 zł.Projekt domu Malutki 2

Rodzaj projektu – ile kosztuje indywidualny projekt domu w porównaniu do gotowych planów?

Koszt indywidualnego projektu domu jest dość wysoki, dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowego planu. Jak wygląda orientacyjny cennik? W przypadku małych obiektów do 35m2 powierzchni użytkowej projekt domu może kosztować do 3.000 zł. Z kolei dla domów do 70 m2 można zamówić plany budowy w cenie 3.000-5.000 zł. Nieco wyższe stawki obowiązują dla nieruchomości do 120 m2 – za projekt zapłacisz wówczas od 4.000 do 8.000 zł. Najdroższe są plany budowy dotyczące domów od 200 m2 – koszty nierzadko przekraczają 9.000 zł.

Projekt domu Weranda dr-S

Usługi architekta

Na koszt projektu domu wpływa także renoma architekta. Zazwyczaj profesjonaliści, którzy już od wielu lat działają na rynku, mają wyższe stawki. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą mającą na koncie wiele wyróżnień w branżowych konkursach, cena może być nawet dwukrotnie wyższa.Projekt domu Awokado 2

 

Ile kosztuje projekt domu z pozwoleniem na budowę?

Zastanawiasz się, ile kosztuje projekt domu z pozwoleniem na budowę? W tym przypadku do planu budowy musisz doliczyć obowiązkowe koszty związane z dopełnieniem formalności. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, musisz między innymi zapłacić geodecie za mapę do celów projektowych, a także mapę lokalizacyjną dostępną w urzędzie geodezji. Należy też doliczyć obowiązkową opłatę skarbową. Łączne koszty oscylują w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ile kosztuje projekt domu u architekta z pozwoleniem na budowę? W przypadku gotowych planów budowy należy liczyć się z koniecznością ich zaadaptowania do lokalnych warunków danego terenu. Warto też podkreślić, że nieruchomości do 70 m2 nie wymagają uzyskania zgody na budowę – jednakże również dla takich obiektów konieczne jest wykonanie projektu zagospodarowania oraz zaadoptowania do działki.

Projekt domu Malinowy 

Ile kosztuje projekt rozbudowy domu?

Jeśli dotychczasowa nieruchomość nie spełnia Twoich oczekiwań z powodu niewielkiego metrażu, możesz zdecydować się na jej rozbudowę. Ile kosztuje projekt domu o powierzchni około 100 m2 z uwzględnieniem przebudowy? Wydatki oscylują w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych i zależą od stopnia skomplikowania przeprowadzanych zmian w dotychczasowym planie budowy. Zastanawiasz się, ile kosztuje projekt rozbudowy domu, którego powierzchnia obecnie nie przekracza 70m2? W tym przypadku do ceny planu budowy musisz doliczyć koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, jak również pamiętaj, aby uwzględnić wszelkie wydatki na zaadaptowanie projektu budowy do działki oraz te związane z zagospodarowaniem terenu.

Projekt domu Gwiazdka 2

Sprawdź, ile kosztuje indywidualny projekt domu jednorodzinnego o preferowanej przez Ciebie powierzchni i zastanów się, czy cena nie jest zbyt wysoka. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach projektu, zdecyduj się na zakup gotowego projektu domu. Najpopularniejsze projekty domów znajdziesz na stronie www.domywstylu.pl. W szerokiej ofercie projektów domów na pewno znajdziesz dla siebie wiele interesujących propozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »