Domy nowoczesne

Kiedy mówimy o domach nowoczesnych, zwykle mamy na myśli budowle utrzymane w nowoczesnym stylu, aktualnie modnym. Moda w architekturze? Tak, i w tej dziedzinie trendy się zmieniają. Po latach budownictwa stylizowanego na ziemiańskie dworki następuje zainteresowanie stylem nowoczesnym. Jego wyróżniki to prosta bryła, duże przeszklenia, płaski lub kopertowy dach, ozdobne okładziny elewacji. Domy jednak nie przypominają ciężkich „klocków” sprzed lat. To zgrabne, lekkie budynki, parterowe lub piętrowe, bez zbędnych ozdobników jak kolumienki, arkady czy wykusy.

Nowoczesne domy to nie tylko kwestia stylu architektonicznego. Są wśród nich budynki także tradycyjne, z dwu – lub wielospadowym dachem, których nowoczesność zaznacza się w takich detalach jak duże okna (portfenetry) czy ozdobne elewacje. To, co głównie decyduje o nowoczesności, to dbałość o ekologię. Są to budynki proekologiczne, oszczędzające energię potrzebną do ogrzania, wykorzystujące nowoczesne technologie grzewcze i wentylacyjne, budowane z nowoczesnych materiałów.

Współcześni architekci próbują zmienić sposób myślenia o domu nowoczesnym. W odniesieniu do domów jednorodzinnych słowo „nowoczesny” może mieć wiele znaczeń. W powszechnym rozumieniu jest to dom o prostej, czystej bryle pozbawionej historycznych ozdobników, o niewielkim nachyleniu dachu, z dużymi oknami.

Domy nowoczesne są niejako uniwersalne, ponieważ doskonale wpisują się w każdy krajobraz. Mogą stać na ciasnej, miejskiej działce, na malowniczej, górskiej, nad morzem, wśród dużych drzew – ważne aby były dobrze zaprojektowane i usytuowane w prawidłowy sposób.

Wśród gotowych projektów oferowanych przez biura projektowe większość uwzględnia wymagania współczesności. Są wśród nich projekty awangardowych i ekskluzywnych budynków, ale przeważają domy, które dla większości inwestorów są atrakcyjne i odpowiadają aktualnym trendom w budownictwie jednorodzinnym.

Powiązane kategorie