Jak wybrać projekt domu?

Piwnica – wady i zalety

Projekt domu powinien być dopasowany nie tylko do oczekiwań inwestora, ale także do specyfiki miejsca, w którym ma zostać wybudowany. Osoby zainteresowane projektem domu z piwnicą koniecznie powinny skonsultować swoje pomysły z architektem, który określi, jakie wady i zalety wiążą się z podpiwniczeniem konkretnego budynku.

ariel_3_w2Projekt domu z piwnicą Ariel 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 3

Dom bez piwnicy – zalety

W niektórych przypadkach podpiwniczenie domu jest szczególnie niewskazane, co wiąże się z poziomem wód gruntowych. Specyficzne położenie terenu może wpływać na ryzyko częstego podtapiania piwnicy. Z tego względu decyzję o jej wybudowaniu zawsze należy pozostawiać architektom, którzy są w stanie stworzyć projekt domu z uwzględnieniem specyfiki ukształtowania terenu. Domy bez piwnicy, przy odpowiedniej izolacji, nie są narażone na częste zalewanie, dzięki czemu obfite opady nie spędzają snu z powiek domownikom.

gozdzik_w1Projekt domu z piwnicą Goździk. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Goździk

Warto także zaznaczyć, że podpiwniczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli zatem dysponujemy ograniczonym budżetem przeznaczonym na budowę wymarzonego domu, lepiej z niego zrezygnować. W praktyce, koszty są porównywalne do budowy kolejnego piętra. Nie można również zapominać o wydatkach związanych z samą eksploatacją. To specyficzne pomieszczenie zazwyczaj nie jest dostatecznie nasłonecznione, co skutkuje koniecznością korzystania ze sztucznego oświetlenia, nie tylko w godzinach wieczornych. Ponadto, koszty dotyczą również ogrzewania. Jeśli z niego zrezygnujemy, w pomieszczeniach wybudowanych tuż nad piwnicą szybko zrobi się chłodniej.

wilga_4_w2Projekt domu z piwnicą Wilga 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Wilga 4

Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach piwnica przestaje pełnić rolę izolacji. Z pomocą nowoczesnych technologii można zadbać o nią w zupełnie inny sposób, z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów budowlanych. Projekty domów z piwnicą już nie kojarzą się z utratą ciepła czy wilgocią od gruntu.

amarylis_3_w6Projekt domu z piwnicą Amarylis 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 3

Dom bez piwnicy – wady

Niestety, czasami brak podpiwniczenia wiąże się z wieloma wadami, zwłaszcza jeśli cała nieruchomość nie jest duża. Piwnica stanowi dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystywać na wiele sposobów, dlatego jej brak dla wielu osób okaże się znacznym ograniczeniem. W tym specyficznym wnętrzu można urządzić salę kinową, siłownię lub pralnię – w zależności od indywidualnych preferencji.

indygo_4_w1Projekt domu z piwnicą Indygo 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Indygo 4

Piwnica świetnie sprawdza się także w roli miejsca na składowanie opału czy instalację kotłów na paliwo stałe. Jeśli projekt domu nie uwzględnia spiżarni, strychu czy garderoby, brak podpiwniczenia okaże się szczególnie uciążliwe. Warto podkreślić, że wiele osób wykorzystuje piwnicę w roli funkcjonalnego składzika na chwilowo niepotrzebne rzeczy lub przechowywanie słoików z domowymi przetworami.

pliszka_4_w1Projekt domu z piwnicą Pliszka 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Pliszka 4

Podpiwniczenie domu nie jest koniecznością, nawet w kontekście izolacji nieruchomości od gruntu. Warto zatem dokładnie zastanowić się, czy wybudowanie piwnicy rzeczywiście będzie dobrym pomysłem. Z pomocą architektów odpowiedzialnych za wykonanie projektu domu z łatwością można obliczyć koszty związane nie tylko z jej budową, ale i z późniejszą eksploatacją. Nie można jednak kierować się wyłącznie względami finansowymi – szczególnie jeśli posiadamy konkretny pomysł na wykorzystanie piwnicy.

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Amarylis 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 4

3 komentarze

 • Marek

  Dom moich dziadków był podpiwniczony. Piwnica była duża z wyjściem na garaż. Znam kilka zalet dużej piwnicy więc jesli w przyszłości będe kupował dom to właśnie z piwnicą.

 • Wood

  Projekt Pliszka 4 wygląda na dom dla niedużej rodziny. Bardzo mnie podoba się i jest wyjątkowy, tak na pierwszy rzut oka. Estetyczny wsam raz przytulne, romantyczne pełne ciepła domowego gniazdko.

 • Francesko

  Projekt Indygo zakupiony w MTM Style został adaptowany i zmieniony tak żeby posiadał piwnicę pod całym budynkiem.
  Warunki terenu glina do samego dna wykopu pod piwnice, odpowiedni drenaż i studzienka z pompką wraz z izolacją ścian (bloczki fundamentowe 4xpomalowane dysperbitem) w piwnicy obrys kuchnia salon podzielono na 3 pomieszczenia warsztat spiżarnie i pralnie.
  Dzięki piwnicy poziom parteru zyskał fajną łazienkę w miejscu kotłowni (projekt pierwotny), kotłownia w piwnicy pod łazienką (zdecydowaliśmy się na paliwo stałe miał i piec z podajnikiem). Budynek zyskał dodatkowe wejście z tyłu na spocznik do klatki schodowej do piwnicy. Wejście tą samą klatką co była tylko że przez zaprojektowany kibelek pierwotnie.
  Z żoną dobieraliśmy projekt tak żeby był prosty łatwy do budowy (system gospodarczy).
  Jak się przeanalizuje warunki wodne to ja osobiście nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy zawsze jest dużo gratów a to a tamto…itd. Jednak piwnica kosztuje w naszym przypadku systemem gospodarczym ok 50tys zł (kolejna deka kolejne ściany kolejna instalacja kolejne pomieszczenia do wykończenia ) z otynkowaniem drzwiami płytki w środku na tzw tip top. no ale to 5 plus hol kolejnych pomieszczeń, inni potem stawiają garaże budynki gospodarcze itp. pytanie tylko jakie to są koszty do porównania.
  Z żoną polecamy bo to też fajnie źródło chłodu w lecie a w zimie zawsze to poduszka powietrzna od gruntu.
  Optycznie budynek nie został aż tak podniesiony okna piwniczne wpuszczone 2/3 w grunt a nadproże okna piwnicznego jednocześnie wieńcem.
  Polecam Indygo bez garażu rządzi. Prosty i funkcjonalny bez cudów na dachu i w pomieszczeniach przez to stosunkowo tani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »