Porady architektów

Trwałe meble ogrodowe i ich przechowywanie

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Warto zatem pomyśleć o zalecanej konserwacji i prawidłowym przechowywaniu mebli ogrodowych. Bardzo ważne jest, by po skończonym sezonie schować je do garażu lub innego pomieszczenia. Dobrze jest, jeśli projekt domu uwzględnia obecność dodatkowego schowka bądź wiaty. Przed zakupem konkretnego zestawu mebli ogrodowych należy zastanowić się, jaki rodzaj tworzywa będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – pod kątem wytrzymałości, komfortu użytkowania oraz niezbędnej konserwacji.

Projekt domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks

 

Meble ogrodowe – gdzie przechowywać zimą?

W przypadku niektórych mebli ogrodowych konieczne jest przeniesienie ich na zimę do suchego i chłodnego miejsca. Do tego grona należy zaliczyć krzesła i stoły wykonane z wikliny, bambusa i rattanu.

Projekt domu Malinowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malinowy

Drewniane meble ogrodowe z takich gatunków drzew jak świerk, sosna czy olcha również należy schować w okresie zimowym. Wiele osób korzysta z zestawów olejowanych – w takim przypadku warto przedtem pokryć ich powierzchnię olejem. Zanim zabezpieczymy meble w suchym i chłodnym pomieszczeniu, powinniśmy dokładnie je umyć. Najlepiej zastosować do czyszczenia płyn do mycia naczyń. Po spłukaniu mebli trzeba je wysuszyć i zabezpieczyć na przykład w garażu.

Projekt domu Dudek 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Dudek 2

Nie wszystkie drewniane meble ogrodowe należy przechowywać w zamknięciu. Wyjątkiem są między innymi krzesła, fotele i stoły wykonane z egzotycznych gatunków drewna oraz z drewna dębowego lub akacjowego. Z powodzeniem można je ukryć na przykład w zadaszonej wiacie, która zapewni im optymalny przepływ powietrza.

Projekt domu Dedal. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Dedal

Warto skonsultować lokalizację tego obiektu z architektem – kompletny projekt domu powinien obejmować również dodatkowe elementy danej posesji. W przypadku mebli ogrodowych wyprodukowanych z surowców roślinnych nie wolno decydować się na przechowywanie ich w ciepłym i suchym wnętrzu – takie warunki mogłyby doprowadzić do ich rozeschnięcia.

 

Całoroczne meble ogrodowe – z czego powinny być wykonane?

Nie wszystkie meble ogrodowe wymagają ochrony przed mrozem i deszczem. Jeśli ktoś szuka ławek, krzeseł czy stołów odpornych na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne, powinien zdecydować się na propozycje wykonane ze stali lub żeliwa.

Projekt domu Jemioła 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jemioła 2

Dobrym wyborem jest także coraz popularniejszy technorattan – wyprodukowane z niego meble zachowują atrakcyjny wygląd na lata, nawet jeśli mają kontakt z deszczem lub śniegiem. Oczywiście ważne jest, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć elementy wykonane z materiału, takie jak gąbczaste siedziska i oparcia, które należy ochronić przed opadami.

Projekt domu Fistaszek 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Fistaszek 3

Trwałe meble ogrodowe powinny być estetycznie dopasowane do charakteru całej posesji. Warto poprosić architektów, aby pomogli nam wybrać odpowiednie modele krzeseł, ław i stołów – projekt domu może uwzględniać nie tylko sam budynek, ale także przestrzeń ogrodu.

Projekt domu Imbir 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir 2

Należy także pamiętać o naszych indywidualnych potrzebach – jeśli planujemy organizować przyjęcia na świeżym powietrzu, musimy zadbać o komfortowe meble dla wszystkich gości.

Projekt domu Amarylis 5. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 5

Odpowiednia konserwacja i przechowywanie elementów outdoorowej przestrzeni zapewni im wytrzymałość i efektowny wygląd na długie lata.

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Albit. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Albit

 

6 komentarzy

 • płytki ceramiczne końskie

  Świetne. A próbowali Państwo płytki ceramiczne końskie? Można je znaleźć pod tym adresem: (adres strony ukryty przez administratora)

 • Marek

  Mnie najbardziej podoba się projekt domy Amarylis 5 w szczególności filary podtrzymujące balkon. Zapoznając się z wpisem i projektami domu nabrałem ochoty na wybudowanie własnego domu, lecz to odległe plany.

 • Marek

  Chciałbym jeszcze dodać, że meble ratanowe wcale nie są gorsze od mebli drewnianych. Wprawdzie mają swoje minusy, lecz nie pozostają daleko w tyle.

 • KasiaNowak

  Generalnie zawsze miałam z tym problem, bo ileż można upychać w ten garaż tyle gratów. Dowiedziałam się od znajomych o magazynach samoobsługowych. Poszukałam w necie i znalazłam bardzo fajną firmę.
  W (nazwa firmy ukryta przez administratora) świetnie doradzili mi jakie pomieszczenie byłoby optymalne, zaproponowali materiały do zabezpieczenia moich cennych rzeczy. Poza tym mam do wszystkiego dostęp przez całą dobę.

 • Krzychu

  Ja też polecam przechowanie mebli w jakimś magazynie samoobsługowym.
  Teraz w Polsce robi się to bardzo popularne i takie selfstorage wcale nie jest drogie, a prowadząc działalność można całość brać na fakturę w koszty. Polecam taką czarno czerwoną firmę, chyba LMS?

 • Modu

  Wybór mebli ogrodowych to nierzadko spory dylemat, w końcu chcemy cieszyć się z ich użytkowania przez lata. Jak pokazuje nasze doświadczenie, wyjątkową trwałość i estetykę oferują meble do ogrodu z aluminium – to lekki i wytrzymały materiał, który jest odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak np. wilgoć, czy silne słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »