Inspiracje & Wnętrza

Jak wykończyć ściany w salonie?

Salon to wizytówka każdego domu. Najczęściej jest to największe pomieszczenie w domu, w którym przyjmujemy gości lub wspólnie spożywamy posiłki. Od sposobu jego aranżacji zależy zatem nie tylko to, jak będziemy postrzegani jako gospodarze, ale również jak sami będziemy czuć się przebywając w pomieszczeniu. Poniżej przedstawimy kilka porad jak nadać salonowi specyficzną atmosferę za pomocą wykończenia ścian.

 

Tapeta

Obecnie panuje niesłuszny trend odchodzenia od tapetowania ścian jako metody przestarzałej i niechlujnej. Owszem, tapeta na ścianie to względnie tanie i szybkie rozwiązanie, jednak istnieją jej rodzaje, które dodadzą szyku i wpasują się nawet w modernistyczne wnętrza. Wybór wzorów, faktur i kolorów na rynku jest na tyle szeroki, że zarówno fani fototapet, jak i klasycznych motywów roślinnych znajdą coś dla siebie. Również jakość tapet dostosowała się do postępu technologicznego. Na rynku dostępne są modele wielowarstwowe, które idealnie nadają się na nierówne powierzchnie ścian.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Aurum. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aurum

 

Cegła

Nieregularna faktura, stylistyczne nawiązanie do początków budownictwa, duże możliwości aranżacyjne. Ceglane wykończenie ściany, zarówno w całości, jak i w mniejszych formach, np. przestrzeni wokół kominka, przyciąga wzrok i wprowadza do pomieszczeń specyficzny klimat. Cegła ociepli wnętrze salonu, chroniąc przed zimnym i chłodnym wizerunkiem, dając tym samym znak gościom, że mogą zatrzymać się tu na dłużej. W starym budownictwie, aby odkryć ceglany potencjał, wystarczy odpowiednio skuć warstwę tynku, a następnie wyszlifować i zakonserwować ścianę. W nowych domach i mieszkaniach można użyć imitacji cementowych lub ceramicznych.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Amulet. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amulet

 

Kamień naturalny

Absolutny „must have” wszystkich miłośników przyrody oraz podróżników, którzy przynajmniej raz w życiu zwiedzali uliczki śródziemnomorskich miast. Kamień to ponadczasowy materiał, który sprawdza się w wielu wnętrzach. Nie wszystkich jednak stać na tę metodę aranżacji salonu. Istnieją jednak tańsze imitacje kamienia wykonane w taki sposób, iż różnice są praktycznie niezauważalne. Szczególnie ciekawym pomysłem są wszelkiego rodzaju mieszanki, wykorzystujące specyfikę kilku skał. Należy do nich m.in. spiek kwarcowy – mieszanina kwarców, łupków i ceramiki. Jest lekki i estetyczny, a przy tym odporny na zabrudzenia.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks

 

Beton

Do salonów nowoczesnych oraz industrialnych szczególnie pasuje materiał kojarzony z wielkomiejskim budownictwem – beton. Niemniej, jego surowy charakter i porowatość faktur kojarzona z nieukończonym wnętrzem wcale nie musi oznaczać, iż pomieszczenie stanie się chłodne i przygnębiające. Obecnie możliwości wykorzystania betony architektonicznego są tak duże, iż da się tworzyć z niego nie tylko wymiarowe płyty, ale również cięte nieregularnie odłamki z różnym stopniem porowatości oraz dowolną barwą.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Onyks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Onyks

 

Panele 3D

Trójwymiarowe panele to najnowsza propozycja w kontekście wykończenia ścian. Dekor 3D charakteryzuje się wręcz nieograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi, dlatego jest tak ceniony wśród designerów. Za pomocą trójwymiarowych paneli możemy tworzyć przestrzenie zarówno dynamiczne, jak i statyczne, wygładzać czy wybrzuszać ściany. Można użyć ich na całej powierzchni ściany, ale również na jej fragmencie. Ich dużą zaletą jest łatwy montaż, co oznacza, że będziemy mogli sami je założyć.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Neptun 6. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Neptun 6

 

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projektu domu Ariel 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 4

 

5 komentarzy

 • Marek

  Przepiękny salon w domu Neptun 6 w szczególności te duże wzorzyste panele na ścianie. Świetne są też meble a już napewno czarna ława.

 • Wood

  Wnetrze domu Amulet jest urocze. Pomarańczowa cegła nadaje klimat i wbrew pozorą nie jest zimna.

 • Lenka

  Można położyć na ścianach w mieszkaniu wiele rzeczy. Robiliśmy z mężem wizualizacje do naszego małego M 😉 i najlepiej, ze smakiem wyszła Cegła ozdobna. Wzieliśmy z Ceglanego Renesansu, poszliśmy w styl retro i wyszło mega. Prawdziwe małe m ze smakiem 😉 Polecam przeprowadzić samego taką wizualizację.

 • Alicja

  Do salonu polecam styl LOFT np z ceglanego Renesansu, mają bardzo dobra jakość i fajne promocje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »