wizualizacja projektu aruba_3
Porady architektów

Czerwona dachówka – sprawdź, jaki kolor elewacji będzie do niej pasował.

Z wyborem koloru pokrycia dachowego nie powinno być kłopotu, na rynku, bowiem dostępna jest cała paleta barw. To, jaki kolor wybierzecie ma istotny wpływ na cały wygląd, całego domu. Decyzja ta jest o tyle istotna, że nie można jej tak łatwo zmienić. Kolor dachu rzutuje na ogólny wizerunek budynku, dlatego dobrze przemyśl, jaki odcień blachy lub dachówek pokryje Wasz dach. Czerwona dachówka to jedna z klasycznych i ponadczasowych braw! Głównie, dlatego wiele osób podczas wyboru koloru pokrycia dachu stawia na sprawdzone rozwiązania. Jeśli ten temat jest bliski Waszemu sercu koniecznie sprawdźcie, z jakim kolorem elewacji najlepiej łączy się czerwony dach. Odpowiemy również na nurtujące wielu inwestorów pytanie, czy czerwony lub ceglasty dach pasuje do nowoczesnej bryły domu?

Plan zagospodarowania przestrzennego/ warunki zabudowy, a kolor dachu.
Zanim dacie się ponieść wyobraźni w kwestii wyboru koloru pokrycia dachu w waszym przyszłym domu, warto zagłębić się w lekturę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten akt prawa miejscowego czuwa nad zachowaniem jednolitego krajobrazu, który będzie spójny i harmonijny. Władze gminy dbają, aby w rejonie nie panowała całkowita samowolka kolorystyczna. Na pocieszenie dodamy, że coraz więcej gmin stara się sprostać oczekiwaniom osób budujących domy, poprzez nie wskazywanie jednego dopuszczalnego koloru, a raczej palety akceptowalnych barw, spośród, których należy dokonać wyboru. Plan zagospodarowania przestrzennego zwraca szczególną uwagę, aby w miejscowościach np. turystycznych czy innych charakteryzujących się pięknymi walorami przyrodniczymi lub architektonicznymi nie zostało to zaburzone. Zdarza, się, że obszar, na którym planujecie budowę domu znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, wówczas nie możliwa jest zmiana parametrów odnoszących się do koloru dachu.

wizualizacja projekt karmin_2

Zobacz szczegóły projektu Karmin 2

W innych przypadkach można próbować zmienić decyzję o warunkach zabudowy czy miejscowy plan przestrzenny, jeżeli przepisy szczególnie nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie decyzji. Dodatkowo powinna zachodzić przesłanka interesu społecznego lub słusznego interesu stron. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 stycznia 2012 r. sygn. Akt II OSK 828/11 „w odniesieniu do decyzji o ustaleniu warunków zabudowy jest dopuszczalna zmiana decyzji w trybie art. 155 k.p.a., przy czym przepisami szczególnymi, o jakich mowa w powołanym przepisie, są regulacje zawarte w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”.

wizualizacja projektu ambrozja_12

Zobacz szczegóły projektu Ambrozja 12

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu?
Rozważając, jaki kolor elewacji będzie odpowiedni do ceglastego dachu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy przeanalizować otoczenie domu czy znajduje się on wśród dzikiej natury czy stawiany jest w mieście wśród innych budynków. Czerwona dachówka daje dość duże możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorów. To od Was zależy, na co się zdecydujecie. Bezpiecznym i ponadczasowym rozwiązaniem jest połączenie z jasnymi barwami typu biel, która jest bardzo uniwersalna, posiada wiele tonów od chłodnych po ciepłe. Ten kolor pasuje do każdego rodzaju projektów od klasycznych dworków po nowoczesne parterówki.

wizualizacja projektu decyma

Zobacz szczegóły projektu Decyma

Kolejnym zachowawczym rozwiązaniem jest wybór jasno żółtej elewacji do czerwonego dachu. Mało nasycone odcienie żółci optycznie rozświetlają dom oraz pasują do miejskiej zabudowy, a w połączeniu z elementami drewnianymi tworzą spójną całość. Taka stylistyka projektu to doskonały przykład jak można łączyć tradycyjną bryłę z nowoczesnym wykończeniem elewacji.zdjęcia z realizacji projektu jagoda

Zdjęcia z realizacji projektu Jagoda

Jeśli podążacie za aktualnymi trendami w polskiej architekturze wystarczy, że użyjecie jeden z odcieni szarości czy brązu. Osobom, nie do końca przekonanym do wariacji kolorystycznych polecamy zestawienie czerwonego dachu z białą elewacją i drewnianymi wstawkami w kolorze szarości. Sprawią, że Wasz dom będzie wyglądał na bardzo przytulny i miły dla oka. Do czerwonego dachu pasują również elewacje, które są wykończone kamieniem lub cegłą. Radzimy wybrać jednak stonowany odcień tak, aby nie odciągał zbytnio uwagi od stylowego wykończenia na elewacji. Decydując się na takie połączenie nawiążecie do architektury włoskiej.

 wizualizacja projektu dudek_2

Zobacz wizualizację projektu Dudek 2

Kolor dachu a otoczenie działki
Pierwszym i naturalnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze koloru pokrycia dachowego są własne upodobania. Bierzmy pod uwagę, że to głównie przyszłym domownikom powinien podobać się dom. Po drugie należy wziąć pod uwagę otoczenie domu. W zależności czy dom został wybudowany śród naturalnego krajobrazu czy może znajduje się w otoczeniu innych domów dobiera się kolor dachu. W zielonej okolicy wśród drzew i krzewów dobrze będą wyglądały dachy w kolorach naturalnych, lecz raczej stonowanych odcieniach. W przypadku miejskiego klimatu możecie pokusić się o czerwony dach. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest rodzaj dachu, jaki planujecie posiadać na swoim domu. W przypadku domów z dachem wielospadowym nie sprawdzą się ciemne barwy. Użycie takich kolorów może przytłoczyć całą bryłę, przez co budynek będzie wizualnie niższy i ciężki.

Pamiętajcie, że ostateczny wybór koloru dachu powinien być wyrażeniem waszych indywidualnych preferencji oraz gustu. Czasami dobrze wziąć pod uwagę zdanie autora projektu, który prezentuje głównie na wizualizacjach, jak wyobraża sobie styl danego budynku. Jednak to od Was w ostateczności zależy, na co się zdecydujecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »