Porady architektów

Sposoby na trwałe wykończenie dachu

Prace dekarskie wykończeniowe, czyli czynności związane z detalami wpływającymi zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd dachu, są równie ważne, co układanie pokrycia czy wznoszenie konstrukcji dachowej. Często to od nich zależy poprawne funkcjonowanie ocieplenia w domu oraz jego odporność na działanie czynników atmosferycznych. Nie powinniśmy więc bagatelizować tych, wydawałoby się, zbędnych prac finalizujących nasze przedsięwzięcie. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na trwałe i solidne wykończenie dachu.

Podbitka dachowa

Większość domów ma dach skonstruowany w taki sposób, iż jego część wystaje poza ściany zewnętrzne. Tworzy się wówczas tzw. okap dachu – miejsce szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, ale także słaby punkt dachu, przez który do jego wnętrza mogą dostać się m.in. gryzonie. W celu zmniejszenia oddziaływania czynników zewnętrznych stosuje się podbitkę – barierę chroniącą, ale również zakrywającą fragmenty konstrukcyjne dachu. Materiał, z którego jest stworzona podbitka, musi być nie tylko estetyczny i wytrzymały, ale przede wszystkim powinien zapewnić odpowiedni przepływ powietrza.

Klasyczna i ekologiczna podbitka wykonana jest z drewna pokrytego odpowiednimi impregnatami. Trwalszym rozwiązaniem, jednak wymagającym więcej prac konserwatorskich, jest pokrycie okapu blachą lub panelami stalowymi. Rozwiązanie to jest droższe, jednak taka podbitka będzie znacznie odporniejsza na działanie szkodliwych czynników, zwłaszcza promieni słonecznych. Istnieją alternatywy w postaci paneli PCV lub pokryć aluminiowych. Rozwiązania te są zdecydowanie mniej estetyczne, jednak tańsze w utrzymaniu i konserwacji.

Projekt domu Wanilia

 

Obróbki blacharskie

Każdy dach wymaga wykończenia blacharskiego, czyli zabezpieczenia pod kątem przecieków i nieszczelności. Ważne w tym przypadku są zwłaszcza okolice komina, łączenia poszczególnych elementów dachu oraz urządzenia i konstrukcje odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Polegają one w głównej mierze na uszczelnianiu dachu wszelkimi dostępnymi sposobami. Najlepsze w tym przypadku są wypełnienia na bazie związków chemicznych, m.in. pianką poliuretanową czy masą dekarską. Stosowane są one wszędzie tam, gdzie łączone są np. inne materiały lub możliwy jest kontakt z wodą, śniegiem bądź lodem. Równie istotne są rynny oraz kalenice z odpowiedniego materiału, np. poliestru, cynku, alucynku. Powłoki tego typu zapewniają zabezpieczanie nie tylko przed wilgocią oraz wahaniami temperatury, ale również przed słońcem. Są także odporne na korozję.

Projekt domu Malutki 3

 

Elementy dodatkowe

Dach w ramach prac wykończeniowych można uzupełnić pewnymi dodatkami, które podniosą jego trwałość oraz zapewnią mu dodatkowe funkcje. Pokrycie dachu materiałem o odpowiednich właściwościach poślizgowych ułatwi spływanie po nim opadów atmosferycznych. Świetnym rozwiązaniem są w tym przypadku dachówki ceramiczne, co w połączeniu z odpowiednim stopniem nachylenia pozwoli warstwom śniegu swobodnie spadać z dachu. Doskonałym uzupełnieniem wykończeniowym są w tym przypadku śniegołapy oraz drabinki śniegowe, których zadaniem jest zatrzymywanie dużych, niebezpiecznych mas śniegu. Większość z nich wykonana jest ze stali, co pozwala na utrzymywanie dużych warstw śniegu m.in. z dala od wejścia bądź balkonu. Innym interesującym dodatkiem wykończeniowym jest ława kominiarska. Zabezpiecza ona pokrycie dachu przed mechanicznymi uszkodzeniami na skutek chodzenia po nim. Jednak przede wszystkim to dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie swobodnych prac konserwacyjnych związanych z kominem.

Projekt domu Imbir 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »