Jak wybrać projekt domu?

Fenomen domów parterowych

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy wyraźne zwiększenie zainteresowania domami parterowymi. Inwestorzy, kierując się w stronę wygody, wybierają domy przestronne, łatwe w komunikacji, pozbawione barier w postaci schodów. Obecnie ciężko jest znaleźć działkę w mieście, na której można postawić rozłożysty dom parterowy. Większość działek budowlanych znajduje się poza obrzeżami miast. Jest to zaletą dla osób ceniących sobie ciszę i spokój z dala od miejskiego zgiełku i wzroku sąsiadów.

ariel_4_w2Projekt domu parterowego Ariel 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 4

Większa powierzchnia działki stwarza także większe możliwości w wyborze projektu domu. Projekty domów parterowych wydają się być bardziej reprezentacyjne w porównaniu z domami z użytkowym poddaszem. Efektowna rozłożysta bryła, najczęściej przykryta wielospadowym dachem daje wrażenie większego prestiżu.

ambrozja_6_w1Projekt domu parterowego Ambrozja 6. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 6

Rosnąca popularność domów parterowych jest związana również z czynnikiem ekonomicznym. Krótki czas budowy jest zasługą prostej bryły, poza tym dom parterowy nie zawsze wymaga wylewania stropów, łatwiej go również ocieplić niż konstrukcję ze skośnymi połaciami dachowymi. Umożliwia to szybsze „pójście na swoje” co jest szczególnie cenne w sytuacji, gdy musimy ponosić dodatkowe koszty na przykład wynajmowanego mieszkania.

elka_2_w1Projekt domu parterowego Elka 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Elka 2

Inwestorzy coraz częściej poszukują domów bez barier architektonicznych, skupiających życie jego mieszkańców na jednym poziomie. Dom parterowy podnosi komfort użytkowania oraz ułatwia komunikację. Brak schodów to większe bezpieczeństwo dla rodzin z małymi dziećmi oraz doskonała odpowiedź na wymogi starzejącego się społeczeństwa.

imbir_4_w1Projekt domu parterowego Imbir 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir 4

W wielu regionach kraju warunki zabudowy określają minimalny kąt nachylenia dachu na 30°. W domach parterowych z takim kątem nachylenia dachu powstaje duża przestrzeń na poddaszu, którą z powodzeniem można zagospodarować na część mieszkalną. W efekcie można uzyskać dodatkowe kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni użytkowej domu, bardzo niewielkim kosztem. Mając pełny układ funkcjonalny na parterze, poddasze można wówczas wykańczać w terminie późniejszym.

decyma_9_w3Projekt domu parterowego Decyma 9. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 9

Układ funkcjonalny poddasza w takich domach można kształtować według własnego uznania i potrzeb. Nie ma konieczności gospodarowania pełnej powierzchni na poddaszu, w przypadku, gdy na parterze mamy już bogaty układ funkcjonalny. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wykańczanie poddasza później, kiedy to z doświadczenia można powiedzieć, czy parter spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców.

malmo_w1Projekt domu parterowego Malmo. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malmo

Propozycje zagospodarowania poddasza w domach parterowych.

Projekt Decyma 7 (149 m2) jest przykładem domu, w którym na parterze poza strefą dzienną  z salonem, kuchnią i jadalnią, znajduje się sypialnia gospodarzy, pokój dla gości oraz łazienka. Na poddaszu zaprojektowano dodatkowe dwie sypialnie, łazienkę oraz sporej wielkości strych. Całość zajmuje niespełna 149 m2 powierzchni użytkowej. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziny, która planuje szybko się wprowadzić użytkując przestrzeń na parterze, zaś poddasze wykańczać w miarę potrzeb. Dopełnieniem układu funkcjonalnego jest część gospodarcza z  pralnią, kotłownią z oddzielnym wejściem z zewnątrz budynku oraz jednostanowiskowym garażem.

decyma_7_w1Projekt domu parterowego Decyma 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 7

W projekcie Decyma 8 (183 m2) został zmieniony układ funkcjonalny zarówno na parterze jak i na poddaszu. Znaczącą zmianą jest powiększenie części gospodarczej, w której znajduje się garaż na dwa stanowiska oraz duże  pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na pralnie i kotłownię. Na poddaszu zagospodarowano większą powierzchnię, na której obecnie znajdują się trzy sypialnie, garderoba oraz łazienka z pralnią.

decyma_8_w1Projekt domu parterowego Decyma 8. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 8

Projekt Ariel 7 (223 m2) to dom, w którym autor zaprezentował jak można zagospodarować poddasze, wykorzystując każdy możliwy metr powierzchni użytkowej. Na parterze znajduje się pełny układ funkcjonalny z podziałem na część dzienną i nocną, dostosowany do potrzeb 4-osobowej rodziny. Część dzienną tworzy otwarta przestrzeń z salonem, kuchnią i jadalnią, zaś w części nocnej znajdują się  trzy sypialnie w tym apartament gospodarzy oraz rodzinna łazienka. Na poddaszu zaprojektowano trzy duże pokoje, każdy z wydzieloną garderobą, łazienkę oraz pralnię. Zaproponowany przez autora projektu układ na poddaszu jest tylko propozycją tego jak można wykorzystać potencjał takiej przestrzeni. Układ pomieszczeń oraz metraż można dowolnie kształtować, dostosowując do potrzeb konkretnej rodziny.

ariel_7_w3Projekt domu parterowego Ariel 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel 7

Należy pamiętać, iż dom funkcjonalny to dom dobrze spełniający swoją rolę, w którym zaspokojone są potrzeby mieszkańców oraz  w którym zadbano o ergonomiczność poszczególnych rozwiązań. Ani wielkość domu, ani jego typ nie mają decydującego znaczenia, jeśli chodzi o to zagadnienie. Typ budynku też nie powinien stanowić ograniczenia, ponieważ każdy dom: parterowy, piętrowy czy z półpiętrami można zaprojektować tak, aby służył wygodzie i spełniał stawiane mu wymagania. Nawet pomieszczenia dodatkowe typu: spiżarnia, garderoba, pralnia itp., które w założeniu mają sprzyjać polepszeniu funkcjonalności, wcale nie muszą jej gwarantować, bo jeśli zostaną nieprawidłowo powiązane z resztą pomieszczeń, nie będą podnosiły wygody życia.

jemiola_2_w1Projekt domu parterowego Jemioła 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jemioła 2

Istnieją pewne zasady, których zastosowanie w projekcie może w sposób znaczący przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności domu, ale należy je rozpatrywać bardzo indywidualnie. Każdy z nas jest inny, prowadzi odmienny tryb życia, dlatego też pomimo istnienia uniwersalnych reguł, nasze domy również będą się od siebie różnić.

Pełna oferta projektów domów parterowych znajduje się na stronie: Projekty domów parterowych

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Kiwi 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Kiwi 4

2 komentarze

  • Marek

    Dodam, że przy domku parterowym nie trzeba niektórych instalacji ciągnąć do góry przez co koszt jest niższy i nie trzeba pompy do pieca przy centralnym ogrzewaniu, która tłoczyła by wodę na piętro.

  • Marek

    Jesli miałbym wybierać to jestem za domkiem parterowym, ma on szreg zalet. Kiedyś jako dziecko mieszkałem w domku piętrowym i trzeba było schodzic „na dół” aby wyjśc na dwór. Ponadto to ciągłe schodzenie/wchodznie też jest na swój sposób uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »