Porady architektów

Jakie rynny wybrać i jak je poprawnie zainstalować?

Orynnowanie domu jest niezwykle ważną kwestią, a wybór całego systemu nie powinien być pochopną decyzją — bez znaczenia czy budynek jest w fazie projektu, czy wymieniasz rynny na nowe w dawno powstałym domu. Dobrze dobrany system rynien pozwala na prawidłowe odprowadzanie opadów z dachu. Nie jest to jednak jego jedyne zadanie. W przypadku sprawnego odprowadzania wody życie w domu jest przyjemniejsze — unikamy pojawienia w nim się pleśni i grzybów.

 

Materiały służące do wykonania rynien

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są rynny wykonane z PCV. Wyróżniają się najniższą ceną w porównaniu z pozostałymi rodzajami. Ponadto są niezwykle wytrzymałe na warunki atmosferyczne (a przecież są wystawione na działanie wielu, bardzo skrajnych czynników pogodowych). Polichlorek wyróżnia się także niskim stopniem chropowatości, dzięki czemu wraz z deszczem lub śniegiem z rynien spływają także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Zdjęcie z realizacji projektu Calineczka 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Calineczka 3

 

Drugim popularnym materiałem, z którego wykonuje się rynny, jest metal — stal, aluminium, miedź, aluminium, tytan-cynk. Wybór surowców jest szeroki, a każdy z nich posiada swoje indywidualne wady i zalety. Łączy je jednak wytrzymałość i odporność na działanie czynników pogodowych.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 3

 

Nieczęsto spotykanym rozwiązaniem są rynny drewniane. Wykorzystuje się je w domach zrobionych z drewna oraz tych w tych z dachami pokrytymi strzechą. Nie są one dostępne w sklepach, ich wykonanie możliwe jest jedynie na specjalne zamówienie. Wyglądają one niezwykle elegancko, stanowiąc klasyczne uzupełnienie stylu domu.

Zdjęcie z realizacji projektu Konwalia bal. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Konwalia bal

 

Rynny klasyczne — czym kierować się przy wyborze?

Najważniejszymi elementami orynnowania są rynny oraz rury spustowe. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody z dachu, dlatego powinny być niezwykle szczelne i wytrzymałe. Montując je, warto też zwrócić uwagę na solidne haki mocujące, którym niestraszny będzie ciężar śniegu i sopli, które często zdobią rynny w czasie siarczystego mrozu. Dobrze też położyć nacisk na materiał, z którego wykonano rynny. Powinien być nie tylko trwały na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, ale też odporny na zmianę koloru, rdzę, czy wgniecenia — kwestie estetyczne są równie ważne, co te praktyczne!

Zdjęcie z realizacji projektu Ariel. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel

 

Rynny ozdobne

Jeżeli marzą Ci się eleganckie ozdobne rynny, masz szereg możliwości do wyboru. My dzisiaj przedstawimy trzy najpopularniejsze rozwiązania. Pierwszym z nich jest łańcuchowy system rynnowy, na który składają się zwykłe łańcuchy, które można kupić w każdym sklepie żelaznym. To niezwykle nowoczesne i industrialne rozwiązanie, a przy tym świetnie spełnia swoją funkcję odprowadzania wody, która spływa po nich. Ważne jest jednak, aby łańcuchy były odsunięte minimum metr od ściany budynku — nawet przy silnych ulewach dom nie zostanie zachlapany.

Projekt domu Malinowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malinowy

 

Warto też zainteresować się łańcuchami kielichowymi (z zamontowanymi na lańcuchach w pewnych odstępach kielichach), z których kaskadowo będzie spływać deszczówka. Jest to bardziej dekoracyjne rozwiązanie, które można dopasować do prawie każdego typu i stylu budynku. Decydując się na ozdobne rozwiązania dobrze rozważyć też rzygacze, czyli eleganckie zakończenie wylewki rynny, z którego efektownie tryska woda. Ta niezwykła metoda stosowana jest od setek lat.

Projekt domu Poziomkowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Poziomkowy

 

Montowanie rynien

Uważamy, że samodzielny montaż rynien nie jest łatwym zadaniem i najlepiej powierzyć je specjaliście, który mając konkretną wiedzę i doświadczenie, zrobi to solidnie i bezpiecznie. Jeżeli jednak decydujesz się na samodzielne działanie, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, w której szczegółowo opisane jest postępowanie w tym procesie. Przed rozpoczęciem montażu musisz wykonać również szereg dokładnych pomiarów w kwestii wysokości zawieszenie rynien, ich dylatacji oraz rozmieszczenia haków, by orynnowanie spełniało dobrze swoje funkcje. Podczas montażu powinieneś być maksymalnie skupiony i dokładny, ponieważ jakakolwiek pomyłka może skutkować niewłaściwym funkcjonowaniem rynien lub zniszczeniem ich zarówno podczas zakładania, jak i późniejszego użytkowania.

Projekt domu Aksamit 8. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aksamit 8

 

Rynny wydają nam się banalnym, nieznaczącym elementem, na co dzień nie zauważamy ich znaczenia. Pełnią one jednak niezwykle ważną funkcję: chronią elewację przed zalaniem i zabrudzeniem. Ponadto dobrze dobrane, ciekawe rozwiązania mogą stanowić niesztampową dekorację fasady.

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »