Projekty domów na wąską działkę

Wielkość i kształt działki często determinują wielkość i bryłę domu. Szczególnie trudne do zabudowy są wąskie działki, nieprzekraczające 17 metrów. Przypomnijmy, że od granicy parceli sąsiada dom musi dzielić 3 metry. Jednak gdy działka nie przekracza 16 m, ta odległość zmniejsza się do półtora metra, pod warunkiem że ściana wychodząca na posesję sąsiada nie ma okien ani drzwi.

Mimo trudności w zabudowie takie działki nie należą do rzadkości, bo korzystne są ich ceny. Biura projektowe mają w ofercie wiele projektów domów uwzględniających problemy wąskich parceli. Jedną z opcji są domy z kalenicą skierowaną prostopadle do wjazdu, co ma wiele zalet, nie zawsze jednak warunki zabudowy w danej miejscowości na to pozwalają. Inna wersja to budynki z kalenicą równoległą do drogi. Takie budynki budowane są zwykle na planie kwadratu.

Domy na wąską działkę z oczywistych względów są małe. Wśród gotowych projektów przeważają domy parterowe, ale ich powierzchnię można zwiększyć poprzez zagospodarowanie poddasza na cele mieszkalne. Zdarzają się też domy piętrowe. Największa powierzchnia wynosi około 50 metrów kw. powierzchni, ale przeważają skromne domki do 100 metrów kw. Zwykle są to domy utrzymane w stylu tradycyjnym, z dwuspadowym dachem.

Wąska działka stanowi dodatkowe wyzwanie architektoniczne, ale im większe wyzwanie tym większa satysfakcja projektantów z zadowolenia inwestora. Architekt musi wypracować kompromis między ograniczeniami gabarytów działki, a potrzebami rodziny, która w domu zamieszka. Dlatego właściwy rozkład pomieszczeń i optymalne ich doświetlenie to podstawowe wymagania, które nasze projekty domów na wąską działkę muszą spełniać. Zaraz po nich kładziemy nacisk na atrakcyjność elewacji i bryły domu.

Mając na uwadze to, iż coraz częściej szukają Państwo domów na działki nietypowe przygotowaliśmy serię projektów domów na wąską działkę, spośród których z pewnością wybiorą Państwo dom dla siebie. Jesteśmy przekonani, że gama wyboru zaskoczy nawet zniechęconych szukaniem inwestorów.

Powiązane kategorie