Domy piętrowe mają bogatą historię, która trochę wypaczyła się w okresie PRL-u. Ówczesne tzw. kostki powstawały w trudnych czasach ciągłego barku materiałów budowlanych. Obecnie wraca się do tradycji modernizmu. Coraz częściej domy piętrowe mają prostą bryłę i płaski dach. Jeżeli ktoś nie lubi płaskich dachów może wybrać dom nawiązujący stylem do architektury japońskiej, którego przykładem jest projekt Bursztyn.
O domu z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami na przykładzie projektu Bryg. Praktyczne informacje dla osób, które planują budowę domu o tego typu cechach. W artykule znajdują się również informacje o kosztach budowy oraz sugestie związane z aranżacją wnętrza.
czasopismo: Dom dla początkujących listopad-grudzień 2008
Dom parterowy z możliwością późniejszej adaptacji poddasza to świetne i ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które planują powiększenie rodziny w przyszłości oraz dla tych które na początku inwestycji nie posiadają wystarczającej kwoty do sfinansowania całej budowy. W tej sytuacji idealnie sprawdzi się projekt Beta.
Atol jest projektem przeznaczonym dla dwóch rodzin o odmiennych potrzebach i oczekiwaniach, świetnie sprawdza się, jako budynek pokoleniowy, gdzie w jednej części mieszka rodzina rozwojowa, a w drugiej seniorzy rodu. O zaletach i wadach domu dwupokoleniowego okiem architekta.
czasopismo: Świat rezydencji, wnętrz i ogrodów 1/2007
Oto niestandardowy projekt, który jest ciekawą alternatywą dla klasycznych, dworkowych rezydencji. W połączeniu z ciekawie zaprojektowaną zielenią oraz dużą działką nie pozostaje niezauważony.
W trakcie rozmowy z architektem zostały poruszone kwestie budowy domów zwanych powszechnie "rezydencjami". Ludzie używają tego określenia do opisania dużego okazałego domu. A takich prawdziwych rezydencji jest dziś bardzo mało.
czasopismo: Dodatek do Życia Warszawy - mieszkania i domy eksluzywne
Istnieje grupa projektów, o których trudno powiedzieć, że są standardowe. Jednym z nich jest Astron reprezentacyjny, duży dom dla osób lubiących przestrzeń o klarownym układzie funkcjonalnym oraz licznych cechach indywidualnych.
Nieśmiałe nowe realizacje projektów domów z płaskimi dachami powoli wypełniają krajobraz miejskich osiedli willowych. Prezentowany dom zrealizowany wg projektu Arkadia powstał na dużej podmiejskiej działce w otoczeniu lasu.
Domy piętrowe mają bogatą historię, która trochę wypaczyła się w okresie PRL-u. Ówczesne tzw. kostki powstawały w trudnych czasach ciągłego barku materiałów budowlanych. Obecnie wraca się do tradycji modernizmu. Coraz częściej domy piętrowe mają prostą bryłę i płaski dach.
Działka wąska i jeszcze do tego z wjazdem do strony południowej to trudny przypadek i ciężko z niego wybrnąć. Budowa na takim terenie zawsze będzie wiązała się z pewnymi regułami i narzuconymi z góry warunkami.
Co zrobić, jeżeli działka ma wejście od południa? Odwieczne pytanie nurtujące wielu inwestorów. Odpowiedzią na to pytanie jest projekt Aga. W celu odpowiedniego nasłonecznienia części dziennej w projekcie została ona przeniesiona do wejściowej strefy budynku co spowodowało skumulowanie głównych elementów kompozycyjnych i przestrzennych we frontowych elewacjach.
Antresola – sposób na urozmaicenie przestrzeni w domu z poddaszem. Parter i poddasze przenikają się. Tworzy się w ten sposób ciekawy widok z drugiej kondygnacji, wiele zyskuje też salon, którego część jest odkryta. Takie rozwiązania znajdują się w projekcie Aga.
Celem, jaki przyświecał pracy przy projektowaniu domu AMBER było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy uda się zaprojektować dom nowoczesny oparty na czytelnym, funkcjonalnym schemacie, zamkniętym w prostej bryle, z dwuspadowym dachem.
Inwestorzy budujący dom na podmiejskich działkach odległych od miejsca pracy potrzebowali garażu dwustanowiskowego. Tak powstał dom AMBER 2 – wersja z podwójnym garażem. Najciekawszą propozycją jest AMBER 3, który został zaprojektowany jako dom dwurodzinny.
Ogród tak jak i dom to inwestycja najczęściej na długie lata. Można go kształtować samodzielnie według własnych upodobań, bądź skorzystać z usług profesjonalistów. Samodzielne projektowanie ogrodu to spore wyzwanie, w którym bardzo łatwo popełnić wiele błędów, zwłaszcza jeżeli brakuje nam czasu, cierpliwości i pasji ogrodniczej. Specjalista natomiast zwróci uwagę na wszystkie czynniki istotne przy budowie i rozwoju ogrodu, takich jak: ergonomia ogrodu, nasłonecznienie terenu, elewacja budynku, teren w okolicy. Bardzo istotne jest także zagospodarowanie
terenu.
Przedstawiona tabela zawiera dokładne zestawienie strat i zysków energii cieplnej oraz wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową potrzebną do ogrzania domu w standardowym sezonie grzewczym.