Projekty domów z użytkowym poddaszem

Domy z użytkowym poddaszem to bardzo popularna opcja we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Takie domy są stosunkowo tanie, nie wymagają dużej działki, a powierzchnia użytkowa wystarcza na potrzeby kilkuosobowej rodziny. Budowa takiego domu może być prowadzona dwuetapowo, co jest korzystne, gdy inwestor nie dysponuje od razu wystarczającymi funduszami na budowę domu. Najpierw wykończony jest parter, a gdy zwiększają się potrzeby mieszkaniowe rodziny (dorastają dzieci), wówczas przystępuje się do wykończania pomieszczeń na strychu.

Parter domu to część dzienna domu. Tu znajduje się reprezentacyjny salon, kuchnia i jadalnia, nierzadko stanowiące jedną przestrzeń, gdzie koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. W domach o większej powierzchni na dole planuje się też pomieszczenie na gabinet czy sypialnię gospodarzy. Poddasze natomiast stanowi tzw. część nocną. Tu lokuje się sypialnie domowników.

Poddasze ma jedną wadę: skosy, co utrudnia nieco wyposażenie wnętrz. Można jednak tę wadę przekuć na zaletę, wykorzystując także belki podsufitowe czy filary jako oryginalną aranżację pomieszczeń, zwłaszcza gdy poddasze stanowi jedną dużą przestrzeń. Częstszą opcją jest jednak urządzanie oddzielnych pomieszczeń, bo takie są potrzeby rodziny.

Powiązane kategorie