Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych to projekty tanie w użytkowaniu, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań opłaty za ogrzewanie są dużo niższe, co przekłada się na oszczędności dla właścicieli. Wyróżnia je prosta architektura, nieskomplikowane dachy oraz najbardziej energooszczędne materiały budowlane. Warto zwrócić uwagę na projekt Ariel, Amarylis 2, czy Bez.

Projekty domów energooszczędnych to wymóg współczesności. Ważne jest, aby domy były tanie w eksploatacji, ale równie istotna jest dbałość o środowisko naturalne. Ta dbałość przejawia się w oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzewania domu oraz w wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii, jak ciepło słoneczne czy wiatr.

Projekty domów energooszczędnych prezentują domy atrakcyjnie wizualnie, estetyczne i nowoczesne. Są wśród nich domy małe, ale też i przestronne rezydencje, domy parterowe i piętrowe. Wszystkie je łączy oszczędność energii.

Domy energooszczędne to przede wszystkim zwarta bryła budynku. Takie rozwiązanie jest bowiem najbardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o ogrzewanie. Ponadto dużo uwagi przywiązuje się do wyboru okien i drzwi. Muszą one odznaczać się wysoką szczelnością, podobnie jak ściany, dach i podłogi. Straty energii powinny być jak najmniejsze. Znaczący jest też wybór rodzaju ogrzewania. Tanie w eksploatacji są kotły kondensacyjne, których spaliny oddają ciepło wodzie kotłowej. Polecane są też kotły na biomasę, poza tym - pompy ciepła łączone z klimatyzacją, ogrzewanie gazowe w połączeniu kolektorem słonecznym. Najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu, także proekologiczne są pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Od stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące budynków oraz ich usytuowania. Nowe przepisy mają zwrócić uwagę na budownictwo energooszczędne i upowszechnić budowę domów o niskim zużyciu energii. Zmiany wynikają z unijnej Dyrektywy 2010/3/UE, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek obniżenia zużycia energii. Do 2021 roku współczynnik zużycia energii ma być na poziomie bliskim zeru. W obliczu nowych przepisów szczególną rangę posiada parametr EP, mówiący o zapotrzebowaniu budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Na wartość tego parametru mają wpływ m.in. materiały izolacyjne, sposób ogrzewania (rodzaj urządzenia oraz paliwa). Od 2017 roku wskaźnik EP dla budynku nie może przekraczać 95 kWh/m2, a w roku 2021 ma osiągnąć wartość EP na poziomie 70 kWh/m2.

Powiązane kategorie